۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله گلومرولونفريت كرسنتيك (هلالي) در بيمار با اندوكارديت عفوني قلب راست که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۰ در مجله علمي پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي بابل از صفحه ۴۲ تا ۴۵ منتشر شده است.
نام: گلومرولونفريت كرسنتيك (هلالي) در بيمار با اندوكارديت عفوني قلب راست
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اندوكارديت عفوني
مقاله اعتياد به مواد مخدر تزريقي
مقاله گلومرولونفريت كرسنتيك (هلالي)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اوليايي فرشيد
جناب آقای / سرکار خانم: اكبري حميده

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: اندوكارديت عفوني بيماري است كه بر روي دريچه هاي قلب وژتاسيون ايجاد مي كند. نوع خاصي از آن در زمينه مصرف مواد مخدر تزريقي بروز مي نمايد. اكثر اين بيماران، ‌مردان جوان هستند. گلومرولونفريت هلالي يك عارضه نادر اندوكارديت عفوني است كه در عرض چند هفته تا چند ماه به سمت نارسايي كليه پيش مي رود.
گزارش مورد: بيمار آقاي ۴۰ ساله با ادم، تهوع، استفراغ، تنگي نفس، تب و كاهش حجم ادرار مراجعه كرد. به دليل نارسايي شديد كليه و هيپركالمي، دياليز حاد انجام شد. با توجه به تب و سوفل قلبي از بيمار اكوكارديوگرافي به عمل آمد كه وژتاسيون بزرگي روي دريچه تريكوسپيد معلوم گشت. جهت تعيين نوع ضايعه كليوي، بيوپسي انجام شد. پس از مدتي مشخص شد كه بيمار معتاد به مواد مخدر تزريقي مي باشد. بيوپسي حاكي از گلومرولونفريت كرسنتيك (هلالي) فيبروتيك بود. به دليل پيشرفته بودن بيماري، بيمار در برنامه دياليز دايم قرار گرفت.
نتيجه گيري: با توجه به اينكه در ۲۲% از اندوكارديت هاي عفوني، ضايعات گلومرولي به وجود مي آيد و در اين بين نوع گلومرولونفريت هلالي نادرترين بوده و به نوعي بدترين پيش آگهي كليوي را دارد، شك باليني به مشكل كليوي در حين اندوكارديت عفوني مي تواند در جهت مراقبت هاي لازم براي حفظ هر چه بيشتر اين عضو كمك كننده باشد.

© حقوق سایت محفوظ است