۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله گزارش ۱۰ مورد تيروتوكسيكوز با تظاهرات غيرمعمول که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۰ در مجله علمي پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي بابل از صفحه ۳۷ تا ۴۱ منتشر شده است.
نام: گزارش ۱۰ مورد تيروتوكسيكوز با تظاهرات غيرمعمول
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تيروتوكسيكوز
مقاله بيماري گريوز
مقاله تظاهرات غيرمعمول
مقاله ديسفاژي
مقاله خارش

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: درويش مقدم صديف

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: تشخيص پركاري تيروييد و از جمله بيماري گريوز در حضور علايم كلاسيك آن كار دشواري نيست. اما در پاره اي از موارد تظاهر بيماري به صورت غيرمعمول مي باشد، به طوري كه تشخيص نهايي باليني اهميت مي يابد.
گزارش موارد: در اين گزارش ۱۰ بيمار مبتلا به تيروتوكسيكوز با تظاهر غيرمعمول مورد بررسي قرار گرفتند كه شش نفر مرد و بقيه زن بودند. محدوده سني آنان ۶۸-۱۷ سال با ميانگين۴۸٫۲ بود. فراواني علايم غيرمعمول عبارت بود از خارش منتشر در غياب بيماري پوستي (۳ مورد)، استفراغ و بي اشتهايي (۳ مورد)، ‌فلج هيپوكالميك (۲ مورد)، ديسفاژي توام با آسپراسيون مكرر ريوي (۱ مورد)، ميكسدم پره تيبيال (۱ مورد) و يافته Means Lerman scratch (يک مورد). فاصله زماني بين شروع علايم تا تعيين تشخيص نهايي از ۱۰ تا ۱۲۰ روز متفاوت بود.
در آزمايشات عملكرد تيروييد افزايش هورمون و پركاري در تمام بيماران وجود داشت. در ادامه بررسي بيماري زمينه اي يافت نشد. تمام علايم به جز يك مورد ميكسدم پره تيبيال و دو مورد اگزوفتالمي پس از درمان با داروهاي ضدتيروييد برطرف گرديد. در طي دوره درماني ۱۸ ماهه عارضه اي مشاهده نشد. پس از قطع دارو بيماري در سه مورد برگشت نمود.
نتيجه گيري: با توجه به تظاهرات مختلف تيروتوكسيكوز، در تشخيص افتراقي بيماران با علايم گوارشي، قلبي، جلدي و عضلاني اسكلتي به ويژه در سنين بالاتر بايستي اين بيماري را در ذهن داشت.

© حقوق سایت محفوظ است