۱۳۹۶-۰۷-۱۴

مقاله گزارش يك مورد نادر فقدان مادرزادي يك طرفه كليه در كليه نعل اسبي همراه با ناهنجاري هاي متعدد ديگر که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۴ در ارمغان دانش از صفحه ۹۷ تا ۱۰۳ منتشر شده است.
نام: گزارش يك مورد نادر فقدان مادرزادي يك طرفه كليه در كليه نعل اسبي همراه با ناهنجاري هاي متعدد ديگر
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كليه نعل اسبي
مقاله فقدان مادرزادي يك كليه
مقاله حالب نابجا
مقاله آنوريسم مغزي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رباني سيدمحمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: جبارنژاد عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه و هدف: کليه نعل اسبي به نسبت يک مورد در هر چهارصد تولد زنده ديده مي شود. اين بيماري در جنس مذکر شايع تر است و به دليل همراهي با بسياري از ناهنجاريهاي مادرزادي که بعضي از آنها با حيات طولاني منافات دارند. انتظار مي رود که اين مورد در گروه سني اطفال شايع تر باشد. در حدود يک سوم موارد مبتلايان به کليه نعل اسبي حداقل يک ناهنجاري مادرزادي ديگر هم دارند. بسياري از نوزاداني که ناهنجاري هاي متعدد مادرزادي دارند، کليه هاي نعل اسبي هم دارند و ناهنجاريهاي مادرزادي سيستم ادراري – تناسلي نيز در آنها شايع تر است. در ۱۰ درصد موارد در آنها دو تايي شدن حالب ديده مي شود و در بعضي موارد با يورتروسل نابجا همراه است. در بيش از ۵۰ درصد موارد با برگشت ادرار از مثانه به طرف کليه همراه است. در اين گزارش به بررسي يک مورد کليه نعل اسبي که دچار آژنزي کليه راست مي باشد و همراه با آن دچار ناهنجاريهاي متعدد ديگري است پرداخته شده است.
معرفي بيمار: بيمار مرد ۲۵ ساله اي است که به علت درد در ربع تحتاني و راست شکم به کلينيک شهيد مفتح ياسوج در سال ۱۳۸۲ مراجعه کرد. در معاينه در همين نقطه در لمس حساس بود و آزمايش هاي روتين همه طبيعي بودند. سونوگرافي، فقدان کليه راست را همراه با يک ضايعه کيستيک در خلف و سمت راست مثانه نشان داد. پرتونگاري با ماده حاجب وريدي فقدان عملکرد کليه راست، اختلال در چرخش کليه چپ و نقص پرشدگي در سمت راست مثانه نشان داد. اسکن کامپيوتري با ماده حاجب وريدي فقدان کليه راست و وجود يک توده با هانسفيلد مايع در سمت راست و خلف مثانه نشان داد. تجسس جراحي کليه نعل اسبي با فقدان کليه طرف راست، وجود بافت رابط، تغيير مسير حالب راست به نحوي که از روي ستون فقرات به سمت مقابل عبور مي کرد و حالب نابجايي را که به جاي ورود به مثابه به داخل مجاري انزالي باز شده بود و منجر به توده کيستيک شده بود نشان داد. به علاوه بيمار دچار آنوريسم مغزي نيز بوده است.
نتيجه گيري: در کليه نعل اسبي بر خلاف انتظار ممکن است يک کليه دچار آژنزي يا به صورت ابتدايي تظاهر پيدا کرده و حالب آن طرف نيز به صورت طبيعي وارد مثانه شود و يا اکتوپيک بوده و به صورت غير طبيعي در جايي از جمله در مجاري انزالي باز شده و باعث توده کيستيک در خلف و لترال مثانه گردد و در داخل مثانه ايجاد اثر توده فشار دهنده نمايد.

© حقوق سایت محفوظ است