۱۳۹۵-۰۱-۲۷

مقاله يافته علمي کوتاه؛ معرفي سيچلايد ايراني Iranocichla hormuzensis به عنوان يک گونه بومي منحصر به فرد آکواريومي در آب هاي داخلي استان هرمزگان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در توسعه آبزي پروري (علوم زيستي) از صفحه ۸۳ تا ۸۷ منتشر شده است.
نام: يافته علمي کوتاه؛ معرفي سيچلايد ايراني Iranocichla hormuzensis به عنوان يک گونه بومي منحصر به فرد آکواريومي در آب هاي داخلي استان هرمزگان
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سيچلايد ايراني
مقاله ريخت شناسي
مقاله گونه بومي
مقاله آب هاي داخلي
مقاله استان هرمزگان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دادگر شهرام
جناب آقای / سرکار خانم: مرجاني محسن
جناب آقای / سرکار خانم: خياباني عليرضا
جناب آقای / سرکار خانم: شريفيان منصور
جناب آقای / سرکار خانم: حسين زاده صحافي همايون

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اين مطالعه با هدف بررسي امکان سازگاري و نگهداري ماهي سيچلايد ايراني (Iranocichla hormuzensis) در شرايط اسارت طراحي گرديد. دراين بررسي تعداد ۶۳ عدد سيچلايد ايراني از محل زيست طبيعي آن ها واقع در رودخانه سياهو (حد فاصل شهر بندر عباس تا حاجي آباد) صيد گرديده و سپس به منظور سازگاري به محل اجراي پروژه (ايستگاه تحقيقات فناوري هاي نوين شيلاتي- خجير وابسته به موسسه تحقيقات علوم شيلاتي کشور) منتقل گرديدند. اين ماهيان جهت سازگاري با شرايط محيطي در قالب گله هاي ۵-۷ تايي در آکواريوم هاي تعبيه شده به ابعاد استاندارد جهت پرورش ماهيان آکواريومي (به طول ۱۰۰ سانتي متر با عرض و ارتفاع ۴۰ سانتي متر بر روي قفسه هاي فلزي در سه طبقه) نگهداري شدند. در طي مدت نگهداري دو ماهه کليه پارامترهاي محيطي اندازه گيري شده و در حد استاندارد تعبيه و کنترل گرديدند. غذا دهي به صورت دستي به ميزان ۳% درصد توده زنده انجام شد. در اين مرحله رفتارهاي توليد مثلي و بروز علايم و صفات ثانويه جنسي از قبيل پر رنگ شدن رنگدانه ها به صورت هفتگي به خصوص در جنس نر مشاهده شد. نتايج نشان دادند اين گونه ماهي زينتي بومي کشور قابليت سازگاري با شرايط اسارت را داشته و طي دوره نگهداري به خوبي در آکواريوم زيست مي نمايد.

© حقوق سایت محفوظ است