۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله وضعيت چرخه قاعدگي در مبتلايان سندرم پلي‌ كيستيك تخمدان تحت درمان با متفورمين که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان و پاييز ۱۳۸۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکي رفسنجان از صفحه ۱۳۷ تا ۱۴۲ منتشر شده است.
نام: وضعيت چرخه قاعدگي در مبتلايان سندرم پلي‌ كيستيك تخمدان تحت درمان با متفورمين
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله چرخه قاعدگي
مقاله خونريزي نامنظم
مقاله سندرم پلي ‌كيستيك تخمدان
مقاله متفورمين

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طباطبايي بافقي افسرالسادات
جناب آقای / سرکار خانم: مجيبيان مهديه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: يكي از علل خونريزي‌هاي نامنظم در سنين باروري سندرم تخمدان پلي‌كيستيك مي‌باشد كه درمانهاي متعددي براي آن پيشنهاد شده است. در اين مطالعه اثر تنظيم سيكل قاعدگي در اين بيماران كه تحت درمان با متفورمين بودند مورد بررسي قرار گرفته است.
مواد و روش‌ها: اين مطالعه به روش تحليلي و از نوع كارآزمايي باليني در مراجعه‌كنندگان به كلينيك زايشگاه بهمن انجام شده است. در اين بررسي ۱۲۰ بيمار مبتلا به سندرم تخمدان پلي‌كيستيك از فروردين ۸۰ تا شهريور ۸۱ تحت درمان با ۱۵۰۰ ميلي‌گرم متفورمين روزانه قرار داديم و وضعيت قاعدگي آنها را بررسي نموديم.
يافته‌ها: بعد از دو ماه درمان ۱۶ نفر (۳/۱۳%) و بعد از شش ماه ۸۰ نفر (۷/۶۶%) از بيماران قاعدگي منظم پيدا كردند. كه متغير سن تاثيري نداشت ولي نمايه توده بدن موثر بود. به طوري که، ميانگين نمايه توده بدن در افرادي كه قاعدگي منظم پيدا كردند بيشتر بود. علاوه بر اين عوارض دارو نيز بررسي شد كه حالت تهوع ۷/۱۶%، بي اشتهايي ۷/۱۶% و اسهال ۳/۱۳% گزارش شد.
نتيجه‌گيري: به نظر مي‌رسد كه متفورمين ‌بتواند باعث منظم شدن قاعدگي در بسياري از بيماران مبتلا به سندرم تخمدان پلي‌كيستيك گردد.

© حقوق سایت محفوظ است