۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله هيپنوتيزم قسمتII: ماهيت هيپنوتيزم و نظريه مولفين در مورد آن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۱ در افق دانش از صفحه ۱۶ تا ۲۵ منتشر شده است.
نام: هيپنوتيزم قسمتII: ماهيت هيپنوتيزم و نظريه مولفين در مورد آن
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هيپنوتيزم
مقاله ماهيت
مقاله نظريه مولفين

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سالاري هادي
جناب آقای / سرکار خانم: سجادي سيدعليرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چند سالي است كه بحث هيپنوتيزم به عنوان يك پديده جديد در بين دانشجويان و محافل دانشگاهي و حتي با آب و تاب بيشتر در بين عامه مردم رواج يافته است و هر كس عقيده و نظري ابراز مي كند و در اين اظهار نظرها بسياري از مطالب غير واقعي و غيرعلمي و تحريف شده به چشم مي خورد، اين موضوع ابهامات بسيار براي اذهان دانش پژوهان و افراد علاقمند و كنجكاو ايجاد كرده است كه: واقعا هيپنوتيزم چيست ؟ كاربرد آن در چه زمينه اي و ميزان تاثير آن چقدر است؟ و سوال اساسي تر براي عده اي از آنها كه ساده انديش نيستند اين است كه آيا اصلا پديده اي به اين نام كه پايه و اساس علمي داشته باشد، وجود دارد يا نوعي عوام فريبي است و اگر پديده اي است علمي، ماهيت آن چيست؟
از طرفي عده اي از افراد با مقدمه چيني و اغراق گویي، هيپنوتيزم را چنين معرفي كرده اند كه گويا درمان هر دردي و كليد حل هر مشكلي است. چه بسا كه از اين راه دست به سو استفاده ها و سود جو یي هايي هم زده اند. به طوريكه با اين اقدامات به اعتبار و ارزش اين پديده علمي نيز آسيب رسانده اند. هدف از ارایه اين مبحث تا آ نجا كه بضاعت علمي و تجربيات عيني ما اجازه دهد رفع ابهامات از اين پديده شگرف با بيان ماهيت و ميزان كاربرد آن در پزشكي است. بنابراين سعي ما براين است تا در اين مجموعه مطالبي را گرد آوريم كه عاري از هر گونه اغراق در مورد اين پديده باشد و مواردي راگزارش نمایيم كه محدوديتهاي اين روش را بعنوان يك روش درماني مانند همه روش هاي ديگر (حتي جراحي) به روشني بيان نمايد و مصداقي باشد بر اين حقيقت كه استفاده از اين پديده و ابزار بايد توسط كساني صورت گيرد كه آشنايي كامل به مكانيسم هاي رواني و كاركردي مغز داشته باشند.

© حقوق سایت محفوظ است