۱۳۹۶-۰۷-۱۴

مقاله نقش پوششهاي بيوسراميكي در موفقيت ايمپلنت ها که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۷۹ در مجله دندانپزشکي (دانشگاه علوم پزشکي تهران) از صفحه ۶۳ تا ۷۴ منتشر شده است.
نام: نقش پوششهاي بيوسراميكي در موفقيت ايمپلنت ها
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پوششهاي بيوسراميكي
مقاله هيدرواكسي آپاتيت
مقاله ايمپلنت هاي دنداني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مرتضوي وجيهه السادات
جناب آقای / سرکار خانم: فتحي محمدحسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
استفاده از پوششهاي بيوسراميكي بر روي ايمپلنت هاي دنداني و ارتوپدي در سالهاي اخير گسترش يافته است. پوششهاي بيوسراميكي چون كلسيم فسفات، هيدرواكسي آپاتيت، فلوروآپاتيت و بايوگلاس برحسب نوع عملكرد مورد نظر و خواص دلخواه انتخاب و به روشهاي مختلف بر روي ايمپلنت ها نشانده شدند و نتايج حاصل در آزمونهاي آزمايشگاهي و كلينيكي بررسي گرديد.
در اين مقاله ضمن اشاره به انواع فصل مشترك بيوسراميك، بافت و نوع تماس بيوسراميك، بافت و بررسي پاسخ آن به ايمپلنت، خواص و ويژگيهاي انواع پوششهاي بيوسراميكي مصرفي، مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته اند و نتايج پژوهشهاي كلينيكي در بدن حيوانات و آزمونهاي آزمايشگاهي ارايه شده است.
پوششهايي چون تري كلسيم فسفات كه قابل جذب است، مي تواند توسط بافت جايگزين شود. پوشش متخلخل هيدرواكسي آپاتيت بر روي فلز ايمپلنت مي تواند امكان رشد بافت را فراهم سازد و با تثبيت بيولوژيكي سبب ايجاد پايداري و تثبيت سريعتر ايمپلنت در استخوان اطراف آن گردد و سرعت التيام را تسريع نمايد. پوششهاي بايوگلاس نيز مي تواند در فصل مشترك ايمپلنت با بافت پيوند برقرار نمايد. بررسيها نشان مي دهد كه روش پوشش دادن، تركيب پوشش و ميزان بلورينگي پوشش، عوامل مهمي در كسب نتايج مورد نظر و موفقيت ايمپلنت است.

© حقوق سایت محفوظ است