۱۳۹۶-۰۷-۱۵

مقاله نقش امواج دروني در ايجاد ساختار لايه اي در جريانهاي تبادلي شناوري بين دو حوضه دريايي بسته (حوضه هاي جنوبي و مياني خزر) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۴ در پژوهش فيزيک ايران از صفحه ۲۱۳ تا ۲۲۴ منتشر شده است.
نام: نقش امواج دروني در ايجاد ساختار لايه اي در جريانهاي تبادلي شناوري بين دو حوضه دريايي بسته (حوضه هاي جنوبي و مياني خزر)
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله امواج دروني
مقاله ساختار لايه اي
مقاله گردش ترموهالاين
مقاله درياي خزر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بيدختي علي اكبر
جناب آقای / سرکار خانم: شكرباغاني اشرف السادات

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ساختارهاي لايه اي در محيطهاي دريايي همواره مورد توجه اقيانوس شناسان قرار داشته است. عامل ايجاد اين ساختارها به پديده هايي همانند پخش دوگانه، امواج دروني و اختلاط مدوله شده تلاطمي نسبت داده شده است. در اين مقاله با بررسي ساختارهاي قايم دما، شوري و چگالي در قسمتهاي مياني درياي خزر ساختارهاي لايه اي به وضوح آشکار مي شود. همين طور با مطالعه کنتورهاي هم کميت اين خواص فيزيکي، وجود ساختارهاي منظم که معرف امواج دروني ناشي از جريان تبادلي بين دوحوضه که در اثر گراديانهاي افقي چگالي (معمولا از حوضه شمالي به جنوبي) به وجود مي آيند، مشهود است. عدد فورود اين جريان حدود يک (Fr»۱) مي باشد. امواج دروني ايجاد شده داراي طول موجي در حدود ۲۰۰ کيلومتر و با توجه به سرعت جريان گرانشي حدود ۰٫۲ متر بر ثانيه، داراي بسامدي معادل w»uk» ۱۰s-1 هستند. بنابراين جز امواج دروني – اينرسي (متاثر از اثر کوريوليس) مي باشند. مدهاي بهنجار اين امواج، با توجه به اينکه Fr»۱ است، داراي ساختار شبه مانا هستند و مي توانند جبهه جريان ورودي از خزر شمالي به خزر جنوبي را چين داده و ساختار لايه اي کنند [۱]. ضخامت لايه هاي ايجاد شده حدود ۱۰-۲۰ متر است، که با مشاهدات همخواني خوبي دارد. نسبت چگالي (Rr) در اين آبها اغلب منفي است. اين مطلب به اين معني است که فرآيند پخش دوگانه بايد خيلي کم رخ دهد. بنابراين ايجاد ساختار لايه اي از اين طريق احتمالا کم است.

© حقوق سایت محفوظ است