۱۳۹۶-۰۷-۱۴

مقاله نقد و تحليل ماده ۱۱۲۳ قانون مدني ايران در مورد وضعيت نامتعادل زوجين در برخورداري از حق فسخ نكاح که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۴ در زن در توسعه و سياست (پژوهش زنان) از صفحه ۵ تا ۲۳ منتشر شده است.
نام: نقد و تحليل ماده ۱۱۲۳ قانون مدني ايران در مورد وضعيت نامتعادل زوجين در برخورداري از حق فسخ نكاح
این مقاله دارای ۱۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله افضا
مقاله برص
مقاله جذام
مقاله زمين گيري
مقاله عيوب زن
مقاله فسخ نكاح
مقاله قرن
مقاله نابينايي دو چشم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: علوي قزويني سيدعلي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
نويسندگان قانون مدني ايران در تدوين مقررات مربوط به حقوق خانواده، معمولا از آرا مشهور فقها اماميه پيروي کرده اند، اين تبعيت در مواردي بدون ملاحظه نظرات مخالف در فقه و ارزيابي قوت و استحکام فقهي آنها صورت گرفته و سبب وضع مواد قانوني نامتعادلي شده است.
از جمله اين موارد ماده ۱۱۲۳ قانون مدني است که به موجب آن قرن جذام، برص، افضا، زمين گيري و نابينايي از هر دو چشم از عيوب خاص زنان شمرده شده و در نتيجه موجبات برخورداري شوهر از حق فسخ نکاح را در اين موارد فراهم ساخته است و در مقابل زن را از چنين حقي به جهت ابتلا شوهر به برخي از اين بيماري ها که امکان ابتلا آن در زنان و مردان يکسان است (مانند برص و جذام) محروم کرده است. به نظر مي رسد اين نابرابري در حقوق زوجين در زمينه برخورداري از حق فسخ نکاح در اين قبيل بيماري ها، غيرقابل توجيه است. در اين مقاله سعي شده است تا با طرح دلايل و مستندات نظريه مشهور و نقد و بررسي آنها و نيز ارائه ديدگاه هاي مخالفين و ارزيابي آن، به نتايج منطقي و قابل قبولي برسيم.

© حقوق سایت محفوظ است