۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله نعليات، ديوان عشق و دلدادگي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۲ در دانشکده ادبيات و علوم انساني (تهران) از صفحه ۱۶۹ تا ۱۸۴ منتشر شده است.
نام: نعليات، ديوان عشق و دلدادگي
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله موحدين
مقاله شعر
مقاله نعليات
مقاله بديعيات

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طاهري نيا علي باقر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در خلال حيات نسبتا طولاني حكومت اسلامي در اندلس، سلسله اي به نام موحدين با راه انداختن يك قيام ديني توانستند امپراتوري بزرگ خود را ميان سالهاي (۵۲۴ ه .ق تا ۶۶۷ ه . ق) بر آن سرزمين حاكم نمايند. در پرتو حكمراني اين سلسله، اوضاع فكري، فرهنگي، اجتماعي و سياسي جامعه شاهد بروز تحولاتي اساسي بود. از نقطه نظر ادبيات عربي در پرتو سلسله موحدين، ظهور نوعي شعر كه نگارنده از آن به “نعليات” ياد نموده – پديده اي بارز و مقوله اي در خور تحقيق و مطالعه است. در اين فرصت تلاش شده است تا با ذكر شواهد متنوع، تحليل ويژگيهاي محتوايي اين نوع سروده ها و بيان انگيزه سرايندگان آنها به معرفي پديده ادبي “نعليات” پرداخته شود.
در اين ميان با طرح سه سوال اساسي، چهارچوب بحث در مسيري معين، هدايت و از آن پس به موضوع “تمثال نعل” پرداخته شده و هر چند ماهيت تحليلي موضوع و كندوكاو در سوده هايي خاص چندان مستلزم ذكر ارجاعات پياپي نيست ولي هميان امر از نگاهي ديگر مويد اين نكته است كه “نعليات”- به طور خاص- پس از “مقري تلمساني” جز از سوي دكتر محمد تاويت مورد بحث واقع نشده است.

© حقوق سایت محفوظ است