۱۳۹۶-۰۷-۰۳

مقاله مقايسه درمان جايگزيني هورموني(HRT) با كنترل دقيق تر فاكتورهاي خطر شناخته شده آغاز يك فرجام يا فرجام يك آغاز؟ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۸۰ در مجله زنان مامايي و نازايي ايران از صفحه ۸۷ تا ۹۲ منتشر شده است.
نام: مقايسه درمان جايگزيني هورموني(HRT) با كنترل دقيق تر فاكتورهاي خطر شناخته شده آغاز يك فرجام يا فرجام يك آغاز؟
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بيماريهاي قلب و عروق- درمان جايگزين هورموني.

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دادگر علي اصغر
جناب آقای / سرکار خانم: همدانچي علي
جناب آقای / سرکار خانم: ارقامي آرمان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بيماريهاي قلبي و عروقي علت عمده مرگ و مير در نزد خانمها مي باشد.در مطالعات و مشاهدات نشان داده شده كه در افرادي كه به عنوان پيشگيري اوليه و ثانويه از بيماريهاي قلبي و عروقي تحت درمان HRT قرار گرفته اند كاهش ۵۰% در مرگ ومير آنفاركتوس ميوكارد وجود داشته است.
در حاليكه در اولين مطالعه تصادفي آينده نگر درباره HRT به عنوان پيشگيري ثانويه هيچگونه سودمندي از درمان نشان داده نشد(Heart and Estrongen/Progestin replacement study-HERS). اولين مطالعه تصادفي آينده نگر به عنوان پيشگيري اوليه نيز هيچ منفعتي كلي را نشان نداد.
(Women’s Health Initiatives-WHI) توام درماني استروژن و پروژستين باعث ۲۹% افزايش در حملات قلبي ،۴۱% افزايش در سكته مغزي، دو برابر شدن حوادث ترمبوآمبوليك  DVT)و آمبولي ريه( و همينطور ۲۶% افزايش در سرطانهاي پستان شده است.
ريسك حوادث ترمبوتيك در سال اول بيشترين مقدار بوده است در حالي كه ريسك سرطان سينه با طول درمان به طور پيش رونده اي افزايش يافته است HRT از اين پس ديگر به عنوان پيشگيري اوليه يا ثانويه  از بيماريهاي قلبي يا سكته مغزي توصيه نمي شود اما كماكان ممكن است به عنوان رهايي كوتاه مدت از علائم يائسگي در زناني كه عوامل خطر بالايي ندارد استفاده شود،اگرچه راههاي ديگري نيز وجود دارد كه در اولويت هستند .
امروزه ما متاسفانه شاهد افزايش چشمگيري در شيوع بيماريهاي عروقي قلب نزد خانمها در كشورمان بوده ايم. معتقديم كه متخصصين زنان و زايمان شايسته است با ابعاد مختلف تعديل عوامل خطر در نزد خانمهاي يائسه بيشتر آشنا باشند.عوامل خطر قابل تغيير بايد به محض تشخيص هرچه زودتر اصلاح شوند.مشخص است كه ريسك حوادث عروقي قلب با سن افزايش مي‌يابد در نتيجه در زنان يائسه نه تنها عوامل خطر عمده مثل هيپرليپيدمي، هيپرتانسيون، ديابت و چاقي شيوع بيشتري دارند بلكه آنها در غربالگيري ريسك بيماريهاي عروقي قلب دارند و موقعيت مناسبي براي يررسي و بهبود طول عمر مي‌باشند.در واقع ما بايد از HRT پر خطر به سمت تعديل دقيق عوامل خطر تغيير مسير دهيم.

© حقوق سایت محفوظ است