۱۳۹۵-۰۱-۰۹

مقاله مقايسه اثر ضد قارچي نيستاتين به تنهايي و در هم بست با ذرات نانوسيلور بر روي کانديداهاي جدا شده از واژينيت کانديديايي مزمن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهمن ۱۳۹۱ در علوم پزشكي رازي (مجله دانشگاه علوم پزشكي ايران) از صفحه ۶۰ تا ۶۶ منتشر شده است.
نام: مقايسه اثر ضد قارچي نيستاتين به تنهايي و در هم بست با ذرات نانوسيلور بر روي کانديداهاي جدا شده از واژينيت کانديديايي مزمن
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نيستاتين
مقاله نانوسيلور
مقاله کنش ضدقارچي
مقاله هم افزايي
مقاله گونه هاي کانديدا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نوزري شيما
جناب آقای / سرکار خانم: حيدري كهن فريبا
جناب آقای / سرکار خانم: احمدي فرزانه
جناب آقای / سرکار خانم: اسدي مهرداد
جناب آقای / سرکار خانم: فلاحي فريبا
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمي زينب
جناب آقای / سرکار خانم: فلاحتي مهربان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: نيستاتين يک پلي ان با اثر ضد قارچي است که به شکل هاي گوناگون در درمان کانديديازيس جلدي و مخاطي به کار مي رود. افزايش استفاده از آن در سال هاي اخير به افزايش چشمگير مقاومت ها منجر شده است. امروزه براي افزايش اثر ضد قارچي و کاهش مقاومت و اثرات جانبي دارو، ضمن درمان عفونت هاي قارچي، سعي بر اين است که داروها در هم بست با يکديگر به کار روند. لذا در اين راستا برآن شديم تا اثر ضد قارچي نيستاتين را در هم بست با نانوسيلور بررسي کنيم.
روش کار: اين يک مطالعه تجربي بود که بر روي ۳۰ نمونه از کانديداهاي جداشده از بيماران مبتلا به واژينيت کانديديايي مزمن انجام شده بود. در اين مطالعه، نيستاتين و نانوسيلور هر يک به تنهايي و در هم بست با يکديگر بر روي هر يک از گونه هاي جداشده به روش ميکرودايلوشن براث (Microdilution broth) آزمايش و تجزيه و تحليل يافته ها بر اساس رگرسيون لجستيک (Logestic regression) و آزمون من – ويتني (Man-Vitni) انجام و بيان شد.
يافته ها: يافته ها نشان داد که نيستاتين به تنهايي در محدوده گسترده اي از غلظت، بين ۱۶-۱۲۸ ميکروگرم در ميلي ليتر، قادر به مهار رشد گونه هاي کانديدا است ولي فعاليت ضد قارچي آن، در هم بست با نانوسيلور در مقايسه با کاربرد تنهايي آن، به طور چشمگيري افزايش داشت.
نتيجه گيري: وارد شدن نانوسيلور در فرمولاسيون هاي دارويي با نيستاتين براي درمان کانديديازيس واژينال مزمن مي تواند مفيد باشد.

© حقوق سایت محفوظ است