۱۳۹۵-۰۳-۲۹

مقاله مفهوم جسم در طبيعيات سينوي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۸۹ در حكمت سينوي (مشكوه النور) از صفحه ۵۷ تا ۷۶ منتشر شده است.
نام: مفهوم جسم در طبيعيات سينوي
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ابن سينا
مقاله جسم
مقاله ماده
مقاله صورت
مقاله امتداد
مقاله هيات
مقاله طبيعيات

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رحيمي غلامحسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
امروزه متخصصان و دانشجويان علوم جديد با مشکل فهم اصول و مباحث فلسفي مواجه هستند و متقابلا اهل فلسفه و علاقمندان مطالعات فلسفي از دريافت مفاهيم و مباني علمي باز مي مانند. علت بروز اين مشکل بيش تر از آن جهت است که صاحب نظران علم و فلسفه براي آشنايي مخاطبان گروه مقابل با مفاهيم تخصصي دانش خود هيچ تلاش و اقدامي نکرده اند. در اين شرايط همراهي و همکاري اين دو حوزه معرفتي ـ علم و فلسفه ـ در تبيين مفاهيم مشترکي مانند جسم مي تواند به وضوح کامل تر اين موضوعات و معاني بينجامد.
هر چند مفهوم جسم طبيعي بدان گونه که در علوم تجربي مطرح مي شود در عمل راهگشا است اما به لحاظ تحليلي و عقلي حاوي نقص اساسي است. از سوي ديگر همين مفهوم در آثار فلسفي به نحوي مطرح مي شود که به معناي جسم به مثابه يک واقعيت خارجي که مهم ترين موضوع مطالعه و تحقيق علم تجربي است ارتباطي ندارد. در اين ميان ابن سينا به عنوان فيلسوفي آشنا با مباحث علمي روزگار خود مفهوم جسم طبيعي را به گونه اي طرح مي کند که سازگار با هر دو ساحت معرفتي است. تلاش وي مي تواند به مثابه الگوي مناسبي براي دانش پژوهان به کار گرفته شود.

© حقوق سایت محفوظ است