۱۳۹۶-۰۷-۰۳

مقاله معرفي دستگاه متحرك جديد براي بستن Open Bite قدامي به وسيله Intrusion دندانهاي خلفي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۷۹ در پژوهش در علوم پزشکي از صفحه ۲۵۰ تا ۲۵۶ منتشر شده است.
نام: معرفي دستگاه متحرك جديد براي بستن Open Bite قدامي به وسيله Intrusion دندانهاي خلفي
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله Open bite ،Jntusion

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كلانترمعتمدي علي محمد
جناب آقای / سرکار خانم: محموديان سعيد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه. در بيماراني که ناهنجاري Open Bite قدامي دندانها وجود دارد، رويش بيش از حد دندانهاي خلفي يکي از يافته هاي مشخص مي باشد. اين رويش بيش از حد، باعث چرخش منديبل به طرف پايين و عقب مي شود که خود سبب زياد شدن ارتفاع يک سوم تحتاني صورت و شيب دار شدن پلان منديبل مي­گردد. درمان ايده آل در اين بيماران Depress کردن دندانهاي خلفي است که نيل به اين هدف يکي از مشکل ترين حرکتهاي دنداني براي ارتودنتيست مي باشد. تاکنون هيچ دستگاهي که موفقيتي در اين راستا داشته باشد، ابداع و گزارش نشده است.
روشها:براي نيل به اين هدف، دستگاه متحرک ارتدنسي طراحي گرديده و براي ارزيابي کارآيي آن، شش بيمار که چهار نفر از آنها در دوران دندانهاي دائمي و دو نفر در دوران دندانهاي مختلط بودند، انتخاب شدند و به مدت ۳ الي ۳٫۵ ماه بطور تمام وقت با آن تحت درمان قرار گرفتند. قبل از آغاز درمان، از بيماران قالب مطالعه و سفالومتري جانبي تهيه گرديد و پس از مدت ذکر شده در بالا (۳ الي ۳٫۵ ماه)، دوباره از بيماران قالب مطالعه و سفالومتري جانبي تهيه شد. مقدار بسته شدن بايت از روي قالبهاي مطالعه قبل و بعد از درمان، مورد ارزيابي قرار گرفت.
نتايج: يافته پژوهش نشان داد که بطور ميانگين: ۱٫۱ ميلي متر اينتروژن مولر اول ماگزيلا؛ ۱٫۳ ميلي متر اينتروژن مولر اول منديبل؛ ۳٫۷ ميلي متر بسته شدن بايت قدام؛ ۳ ميلي متر کاهش ارتفاع تحتاني صورت؛ ۳٫۲ ميلي مترجلوتر قرار گرفتن چانه؛ ۲٫۳ درجه کاهش زاويه پلان منديبل؛ ۲ درجه کاهش زاويه
y-axis؛ ۲٫۳ درجه افزايش زاويه Facial حاصل گرديد.
بحث. بر اين اساس، براي اولين بار Intrusion دندانهاي خلفي با درمانهاي مکانيکي ممکن گرديد و اين امر با سرعت زياد، صرف وقت کم و هزينه بسيار اندک انجام شد که گزارش اين ابداع به جامعه ارتودنسي مي تواند تحول بزرگي در اين رشته ايجاد نمايد.

© حقوق سایت محفوظ است