۱۳۹۶-۰۷-۰۴

مقاله مطالعه روغن ‌فرار كشت بافت رازيانه (.Foeniculum vulgare Miller) و مقايسه آن با گياه كامل که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۴ در گياهان دارويي از صفحه ۷۳ تا ۸۰ منتشر شده است.
نام: مطالعه روغن ‌فرار كشت بافت رازيانه (.Foeniculum vulgare Miller) و مقايسه آن با گياه كامل
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رازيانه
مقاله كشت بافت
مقاله روغن فرار
مقاله كالوس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شمس اردكاني محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: حاجي آخوندي عباس
جناب آقای / سرکار خانم: جمشيدي اميرحسين
جناب آقای / سرکار خانم: عبدي خسرو

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: گياه رازيانه (Foeniculum vulgare Miller.) گياهي علفي، معطر و پايا از خانواده چتريان است كه در مناطق مختلف ايران مورد استفاده خوراكي و دارويي قرار مي گيرد و امروزه در بسياري از نقاط جهان كشت و سازگار شده است. با توجه به اهميت و كاربرد وسيع اسانس گياه در ساخت داروها، مواد غذايي و آرايشي، بهداشتي تصميم بر آن شد كه كشت سلولي گياه مورد بررسي قرار گيرد.
هدف: هدف از اين مطالعه، توليد و نگهداري كالوس از بذر گياه رازيانه و بررسي توانايي كالوس براي توليد متابوليت هاي ثانويه و مقايسه آن با متابوليت هاي توليد شده در گياه كامل است.
روش بررسي: بذرهاي گياه رازيانه، با قرار گرفتن در محلول هاي استريل كننده، استريل شدند و بعد از رشد در محيط آگار ۸/۰ درصد و توليد دانه رست، قسمت هاي فوقاني دانه رست در شرايط كاملا استريل به محيط كشت MS اتوكلاو شده كه داراي مقادير مشخصي از هورمون هاي گياهي بود منتقل و جهت رشد و ايجاد كالوس در گرمخانه در دماي ۲۵±۲ درجه سانتي گراد و در شرايط نور نگهداري شدند. بعد از ايجاد مقادير لازم از كالوس سبزرنگ، عصاره دي كلرو متاني كالوس تهيه شده و به دستگاه GC تزريق گرديد. اسانس حاصل از سرشاخه هاي هوايي گياه كامل نيز به دو روش تقطير با آب داغ و بخار داغ تهيه و جهت تعيين تركيبات موجود به دستگاه GC/MS تزريق شد.
يافته ها: نتايج به دست آمده نشان مي دهد كه بيشترين درصد تركيبات موجود در اسانس گياه را ترانس آنتول، استراگول و فنچون تشكيل مي دهند. در مقابل كالوس شامل (E,E) 2,4 – Decadienal به ميزان ۶۴/۲۲ درصد و ۱٫۸ cineole به ميزان ۳۵/۱۷ درصد بودند. نتايج حاكي از آن است كه كالوس به دست آمده از گياه رازيانه در محيط MS و با هورمون هاي گياهي فوق توانسته است تركيبات فرار توليد نمايد.

© حقوق سایت محفوظ است