۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله مروري بر سبك شاعري بهار که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۰ در دانشکده ادبيات و علوم انساني (تهران) از صفحه ۳۳ تا ۴۱ منتشر شده است.
نام: مروري بر سبك شاعري بهار
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شعر
مقاله قصيده
مقاله غزل
مقاله شيوه
مقاله قديم
مقاله آزادي
مقاله وطن و …

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حاكمي اسماعيل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شاعر توانا و محقق دانشمند، استاد فقيد محمد تقي ملک الشعراي بهار از چهره هاي شاخص ادبي و سياسي عصر حاضر است. در اين مقاله، نويسنده سعي نموده است تا برخي ويژگيهاي سبک شاعري بهار را به اختصار مورد بحث و بررسي قرار دهد. در يک نگاه کلّي مي توان گفت: سبک شاعري بهار در واقع جمع و تلفيقي است بين آنچه خود او سبک خراساني و عراقي مي خواند با بعضي شيوه ها و طرزهايي که ارمغان ادب و فرهنگ مغرب زمين بوده است. بهار خود درباره سبک شعر خويش مي گويد:
“تتبعات من در سبک کلاسيک و سبک معاصر و ساده هر دو پيشرفت کرده توانستيم به هر سبکي که بخواهيم شعر بگويم چه قصايد کلاسيک چه مستزادها و مسمط هاي ملي ساده، چه قطعات و رباعيات و مثنويات عوام پسند و چه غزلهاي عاشقانه به سبک عراقي.”
بهار در قصيده پردازي بيشتر به سبک خراساني توجه داشته و در غزلسرايي به سبک عراقي شعر سروده است. هرچند او را بايد احيا کننده سنتهاي شاعران کهن خواند اما آثار تجدد و تنوع در اکثر اشعار او در لفظ و معني آشکار است. برخي از منتقدان ادبي بر اين عقيده اند که بهار داراي سبک خاص و مستقلي نبوده است.

© حقوق سایت محفوظ است