۱۳۹۵-۰۱-۲۲

مقاله مروري بر درمانهاي رژنراتيو در اندودنتيکس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در مجله دندانپزشکي (جامعه اسلامي دندانپزشکان ايران) از صفحه ۱۴۴ تا ۱۵۴ منتشر شده است.
نام: مروري بر درمانهاي رژنراتيو در اندودنتيکس
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله درمانهاي رژنراتيو
مقاله مهندسي بافت
مقاله سلول هاي بنيادي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شادمهر الهام
جناب آقای / سرکار خانم: جنابي دهكردي نسترن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: درمانهاي رژنراتيو با هدف بازسازي بافتهاي از دست رفته دندان به سرعت در حال پيشرفت است. هدف از اين مقاله، مروري بر درمانهاي رژنراتيو در اندودنتيکس مي باشد.
روش بررسي: در اين مطالعه مروري مقالات مرتبط با مهندسي بافت و فرآيندهاي رژنراتيو منتشر شده به زبان انگليسي از ماه May سال ۲۰۰۰ تا ماه May سال ۲۰۱۳ در پايگاه PubMed به صورت سيستماتيک با استفاده از کليد واژه هاي Tissue engineering, stem cell, regeneration, therapy cell and tissue basedجستجو شد و مقالات معتبرتر انتخاب شد.
يافته ها: جهت بازسازي هر بافتي سه عنصر سلول بنيادي، عامل رشد و داربست مناسب ضروريست. ري واسکولاريزيشن يک درمان رژنراتيو است که از يک داربست فيبريني حاصل از لخته خون و عوامل رشد نهفته در ديواره هاي عاجي و سلول هاي بنيادي اطراف ريشه استفاده مي کند تا ادامه تکامل ريشه دندان نابالغ با نکروز پالپي را منجر شود. بنابراين، ري واسکولاريزيشن يک درمان واقع گرايانه و با ارزش در موارديست که پيش آگهي ضعيفي دارند.
نتيجه گيري: درمانهاي رژنراتيو با هدف نهايي ساخت يک دندان دائمي کاملا شکل گرفته، آغاز تحولي در علم دندانپزشکي مي باشد. البته بازسازي دندان کامل بسيار پيچيده تر از درمان دندان نابالغ با اپکس باز است که داراي منبعي از سلول هاي بنيادي مي باشد و لذا نيازمند تحقيقهاي بسياري است.

© حقوق سایت محفوظ است