۱۳۹۵-۰۱-۱۷

مقاله مراکز پذيره نويسي اهداکنندگان بزرگسال سلول هاي بنيادي خونساز به غير خويشاوند: در جهان و ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در فصلنامه پژوهشي خون از صفحه ۱۶۴ تا ۱۷۶ منتشر شده است.
نام: مراکز پذيره نويسي اهداکنندگان بزرگسال سلول هاي بنيادي خونساز به غير خويشاوند: در جهان و ايران
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سلول هاي بنيادي
مقاله اهداکننده غير خويشاوند
مقاله ايران
مقاله پذيره نويسي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شايگان مژگان
جناب آقای / سرکار خانم: ذوالفقاري اناركي سيما

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بيش از پنج دهه است که پيوند سلول هاي بنيادي خونساز براي درمان بيماران مبتلا به بدخيمي هاي خوني, اختلالات متابوليکي و نقايص ايمني مقدور است. پيوند سلول هاي بنيادي از گيرنده با HLA مشابه ارجح است و معمولا اولين انتخاب، خواهر و برادر بيمار مي باشند. در صورت عدم وجود اهداکننده خويشاوند, اهداکننده غيرخويشاوند قابل لحاظ است.
مواد و روش ها
مقاله حاضر با استفاده از ۲۹ منبع مختلف به بررسي اهميت مراکز پذيره نويسي از اهداکنندگان غير خويشاوند Unrelated Donor Registries))؛ و بيان برخي قوانين مربوطه پرداخته و پيشينه پيوند سلول هاي بنيادي خونساز ((HSCT و تشکيلات مرتبط؛ اهميت و ضرورت شباهت HLA بين دهنده و گيرنده به منظور جلوگيري از بروز بيماري پيوند عليه ميزبان؛ برخي معيارهاي انتخاب اهداکننده و ضرورت تاسيس مراکز پذيرش اهداکنندگان در جهان و ايران را به منظور معرفي اين مراکز به علاقمندان به موضوع مطرح مي سازد.
يافته ها
مراکز پذيره نويسي از اهداکنندگان غير خويشاوند بر احساسات مثبت اهداکنندگان در اهداي نوع دوستانه جهت نجات جان بيماران متکي هستند. مراکز کشورهاي مختلف به يکديگر پيوسته و گروه ها و مجامع جهاني و بين المللي را به منظور تسهيل يافتن اهداکننده مناسب و ارتقاي نتايج پيوند از غير خويشاوند تشکيل داده اند.
نتيجه گيري
از اولين پيوند سلول هاي بنيادي خونساز تاکنون، پيشرفت هاي شگرفي براي نجات جان بيماران انجام شده که مرهون پيشگامان اين علم, همکاري هاي گروهي و تبادل سلول هاي بنيادي تحت فعاليت تشکيلات بين المللي است که پيرو استانداردهاي خاصي مي باشند.

© حقوق سایت محفوظ است