۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله لطائف تعبيرات عرفاني در ديوان شيخ محمد علي گيلاني (حزين لاهيجي) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۲ در دانشکده ادبيات و علوم انساني (تهران) از صفحه ۱۱۷ تا ۱۳۶ منتشر شده است.
نام: لطائف تعبيرات عرفاني در ديوان شيخ محمد علي گيلاني (حزين لاهيجي)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حزين
مقاله عرفان
مقاله عشق
مقاله سفر آفاقي و انفسي
مقاله سعه صدر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دبيران حكيمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
علامه ذوفنون «شيخ محمد علي حزين لاهيجي» عالم، عارف، شاعر و مبارز خستگي ناپذير به سال ۱۱۰۳ هـ.ق در اصفهان زاده شد، و در سال ۱۱۸۰ به لقاءاللّه پيوست و در آرامگاهي كه از قبل در محله «فاطمان» بنارس براي خود در نظر گرفته بود به خاك سپرده شد.
حزين با سفر به شهرهاي مختلف ايران و شبه قاره و حجاز و عراق، از هر خرمني خوشه اي چيد تا علاوه بر آثار ارزنده ادبي، تاريخي، مذهبي و عرفاني، ديواني كه هر ورقش دفتر معرفتي است فراهم آورد.
وي علاوه بر اينكه بااداي احترام نسبت به والدين و استادان خود، توفيقات خود را مديون زحمات ايشان مي داند، بركت يافتن وقت، اشتياق به مطالعه بويژه مطالعات سحر گاهي و اهتمام در ترك لذات را از عنايت الهي و مايه اصلي توفيق خود مي شمارد و بدين نعمت شكر گزار است.
گويي اين وسعت وقت با وسعت نظر وي توام شده كه بر اثر سير و سفرها و زندگي پر ماجرا در محيط هند و مشاهده همزيستي فرقه هاي مختلف، بدور از تعصب معتقد است كه هر كس راهي به خدا راهي به خدا دارد و به حكم «الطرق الي الله بعدد انفس الخلايق».

© حقوق سایت محفوظ است