۱۳۹۵-۰۵-۰۱

مقاله لايه نشاني پلاسمايي MCRALY/YSZ بر روي سوپر آلياژ INCONEL 738 و بررسي رفتار خوردگي داغ آن که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۱ در علوم و مهندسي سطح از صفحه ۶۷ تا ۷۵ منتشر شده است.
نام: لايه نشاني پلاسمايي MCRALY/YSZ بر روي سوپر آلياژ INCONEL 738 و بررسي رفتار خوردگي داغ آن
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله خوردگي داغ
مقاله پوشش هاي سد حرارتي
مقاله آناليز پراش اشعه ايکس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رحيمي پور محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: مهدي پور محمدصادق

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
يکي از موثرترين روش هاي جلوگيري از تخريب مواد در دماهاي بالا، پوشش دهي آن ها است. خوردگي داغ يکي از عوامل اصلي تخريب اين پوشش هاي مقاوم به حرارت (TBCs) است. ايجاد يک لايه مياني کامپوزيتي بين پوشش فلزي و پوشش سراميکي باعث افزايش مقاومت به خوردگي داغ اين پوشش ها مي شود. در اين تحقيق ابتدا دو نوع TBC:
1) پوشش معمولي MCrAlY و (۲ YSZ (Yttria-stabilized zirconia)  پوشش چند لايه MCrAlY و YSZ با تغيير درصد وزني ۱۰۰%YSZ, 50%YSZ+50%MCrAlY, 100%MCrAlY)) با روش پاشش پلاسمايي بر روي زيرلايه هايي از جنس سوپر آلياژ پايه نيکل ايجاد شدند. جهت بررسي مقاومت به خوردگي داغ نمونه ها، آزمون هاي خوردگي داغ روي سطح اين پوشش ها در نمک مذاب (۵۵% وزني V2O5 و ۴۵% وزني Na2SO4) در دماي ۱۰۵۰oC به مدت ۲۰ ساعت انجام شد. ريزساختار، مورفولوژي، ترکيب شيميايي سطح و سطح مقطع پوشش ها به وسيله ميکروسکوپ الکتروني روبشي (SEM) مجهز به EDS بررسي شد. جهت شناسايي ساختارهاي کريستالي تشکيل شده و محصولات خوردگي داغ از آزمون پراش اشعه ايکس (XRD) استفاده شده است. بر اساس نتايج آزمايشات انجام شده، کاهش قابل ملاحظه محصولات مضر خوردگي داغ در نمونه هاي داراي TBC چند لايه نسبت به TBC معمولي به دليل تشکيل فازهاي AlVO4 و CrVO4 در اين نمونه ها نشان دهنده افزايش قابل توجه مقاومت به خوردگي داغ است.

© حقوق سایت محفوظ است