۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله فراواني اختلالات حسي و حركتي در سه ماهه اول بعد از وقوع سكته مغزي در مراجعين به مركز آموزشي – درماني حضرت علي‌ابن‌ابيطالب (ع) رفسنجان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۱ در مجله دانشگاه علوم پزشکي رفسنجان از صفحه ۲۴۱ تا ۲۵۰ منتشر شده است.
نام: فراواني اختلالات حسي و حركتي در سه ماهه اول بعد از وقوع سكته مغزي در مراجعين به مركز آموزشي – درماني حضرت علي‌ابن‌ابيطالب (ع) رفسنجان
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سكته مغزي
مقاله عوارض حسي و حركتي
مقاله درد شانه
مقاله اسپاستيستي
مقاله رفسنجان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شاهي مريدي داداله
جناب آقای / سرکار خانم: اصغرنيا حسام الدين
جناب آقای / سرکار خانم: شيخ فتح الهي محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: سكته مغزي سومين علت مرگ و مير پس از بيماري‌هاي قلبي عروقي و سرطان مي‌باشد. بررسي و شناخت عوارض حسي و حركتي به جاي مانده از اين بيماري اهميت زيادي دارد. هدف از اين مطالعه بررسي فراواني اختلالات حسي و حركتي در سه ماه اول بعد از وقوع سكته مغزي در مراجعين به بخش مغز و اعصاب مركز آموزشي و درماني حضرت علي بن ابيطالب (ع) رفسنجان بود.
مواد و روش‌ها: اين مطالعه توصيفي مقطعي بر روي  90بيمار مبتلا به سكته مغزي كه واجد شرايط تحقيق بودند و در طي ۲۰ ماه از ۱۵ فروردين ۱۳۷۹ تا ۱۵ آذر ۱۳۸۰ در بخش مغز و اعصاب مركز آموزشي درماني حضرت علي بن ابيطالب (ع) رفسنجان بستري شده بودند، انجام شد. پرسشنامه مطالعه كه شامل ۲۵ سوال بود در ۴ مرحله (۳ روز بعد از بستري، يك ماه بعد از بروز سكته، دو ماه بعد و سه ماه بعد (تكميل شد. بيماران از لحاظ علائم و عوارض حسي و حركتي نظير سمت مبتلا، نوع سكته، حس لمس، حس وضعيت مفاصل و تشخيص دو نقطه، فلج شل، اسپاستيستي، تن عضلاني طبيعي، درد شانه در حال استراحت و حركت پاسيو، سفتي عضلات، انكار اندام، زخم فشاري، تعادل در حال نشستن، ايستادن و راه رفتن، حركت مچ دست و پا، حركت آرنج و شانه، حركت انگشتان دست و پا، پل زدن، حركت زانو و بالا آوردن اندام تحتاني به صورت مستقيم مورد بررسي قرار گرفتند.
يافته ها: نتايج اين تحقيق نشان داد بيشترين ميزان بهبودي حركات در مرحله چهارم به ترتيب شانه ۷/۷۷%، آرنج ۱/۶۱% و صاف بالا آوردن اندام تحتاني 1/%6۱ وجود دارد. بازگشت حس لمس در مرحله چهارم، ۶/۸۵% بود كه از بقيه موارد بيشتر بود. در مرحله چهارم بررسي، ۱/۲۱% نمونه ها تن عضلاني طبيعي داشتند كه بيشتر از بقيه مراحل بود. در مرحله سوم بررسي درد شانه با حركت پاسيو ۹/۶۸%، اسپاستيستي ۸/۶۷% و درد شانه در حالت استراحت ۱/۵۱% بود كه بيشترين درصد عوارض را شامل مي شدند. در مرحله چهارم سفتي عضلات در ۲۰% بيماران مشاهده شد كه بيشتر از بقيه مراحل بود. بيشترين موارد زخم فشاري (۹/۱۸%) در مرحله دوم وجود داشت. در مرحله اول 6/%15 بيماران اندام خود را انكار مي نمودند كه از مراحل ديگر بيشتر بود.
نتيجه گيري: از آنجايي كه در ماه اول بعد از سكته مغزي مشخص شد بيشترين موارد زخم فشاري وجود داشت، بنابراين جلوگيري از اين عارضه خيلي مهم است.هم‌چنين يافته هاي اين مطالعه پيشنهاد مي كند كه با توجه به بالا بودن شيوع درد شانه در مبتلايان به سكته مغزي مي توان حمايت مناسب شانه و حمل درست بيماران، صورت گيرد و آموزش لازم به كاركنان بيمارستان و اطرافيان (حمل كننده) آنان داده شود.

© حقوق سایت محفوظ است