۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله فاسيوليازيس در يك كودك مبتلا به آسيت و درمان با تريكلابندازول که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۱ در مجله علمي پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي بابل از صفحه ۴۴ تا ۴۷ منتشر شده است.
نام: فاسيوليازيس در يك كودك مبتلا به آسيت و درمان با تريكلابندازول
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فاسيوليازيس
مقاله آسيت
مقاله تريكلابندازول
مقاله كودكان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسماعيلي محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: خاتمي غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: نجفي مهدي
جناب آقای / سرکار خانم: خداداد احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: فاسيوليازيس يك بيماري دامي است كه غالبا گوسفندان را گرفتار مي كند. گاهي انسان نيز به عنوان ميزبان تصادفي مبتلا مي شوند كه عمدتا با مصرف گياهان آلوده به متاسركرهاي فاسيولا هپاتيكا اتفاق مي افتد. فرم بالغ انگل در مجاري صفراوي كبد مستقر مي شود. اكثر عفونت هاي انساني بدون علامت هستند. و اين مورد يك فرم نادر از اين بيماري در يك كودك ۸ ساله مي باشد.
گزارش مورد: كودك ۸ ساله اي به علت بزرگي شكم و تب از ۴ ماه قبل مراجعه نموده كه در معاينه آسيت شديد و هپاتواسپلنومگالي داشته و در بررسي هاي پاراكلينيكي، ائوزينوفيلي در خون محيطي، گرانولوم ائوزينوفيليك در كبد و سرولوژي مثبت براي فاسيولا هپاتيكا و تخم اين پارازيت در مدفوع مشاهده شد. كه بيمار با داروي تريكلابندازول بدون هيچ عارضه اي بهبودي كامل پيدا كرده است.
نتيجه گيري: در كودكان در تشخيص افتراقي آسيت همراه با ائوزينوفيلي بايد فاسيوليازيس را در نظر داشت و مي توان تريكلابندازول را در درمان اين بيماري به كار گرفت.

© حقوق سایت محفوظ است