۱۳۹۵-۰۳-۲۹

مقاله عنوان فارسي: نقد و بررسي روايات «قليل الحديث» بودن امام سجاد (ع) (عنوان عربي: بحث و نقد حول صفة «قلة رواية الحديث» التي نسب بها الامام السجاد (ع)) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در كتاب قيم از صفحه ۱۷۵ تا ۱۹۵ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسي: نقد و بررسي روايات «قليل الحديث» بودن امام سجاد (ع) (عنوان عربي: بحث و نقد حول صفة «قلة رواية الحديث» التي نسب بها الامام السجاد (ع))
این مقاله دارای ۲۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كليدواژه فارسي: امام سجاد (ع)
مقاله قليل الحديث
مقاله زهري
مقاله باغندي
مقاله جعل حديث
مقاله تدليس (كليدواژه عربي: الإمام السجاد (ع)
مقاله قليل الحديث
مقاله الزهري
مقاله الباغندي
مقاله جعل الحديث
مقاله التدليس)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مسرور رضا
جناب آقای / سرکار خانم: رييسيان غلامرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
ائمه معصومين (عليهم السلام) و از جمله امام سجاد (ع)، با توجه به منصب مهم الهي که عهده دار بودند، در راستاي حفظ، رشد و نمو اسلام و نيز هدايت مردم، تلاش هاي بسيار نموده اند. از جمله آن تلاشها، سخنان و احاديث فراوان است که با توجه به فعاليت هاي گسترده آنها، کثيرالحديث بودنشان امري انکارناپذير به نظر مي رسد؛ ولي همانگونه که در تاريخ حديث گزارش شده، گاهي افرادي جهت تضعيف شخصي، حديثي جعل و يا از روي خطا و تدليس تغييراتي در متن حديث ايجاد کرده اند. در نتيجه مطلبي نادرست ارايه و به دست متاخرين رسيده و بر اين اساس قضاوتهاي نادرستي (بويژه از سوي خاورشناسان) ارايه شده است. نسبت به امام سجاد (ع) نيز، رواياتي با صفت «قليل الحديث» بودن جعل شده است. اين مقاله در صدد بررسي و نقد اين روايات و مبرا دانستن آن حضرت، از صفت «قليل الحديث» بودن با ارايه ادله گوناگون است.

© حقوق سایت محفوظ است