۱۳۹۵-۰۳-۲۹

مقاله عنوان فارسي: صحيفه النبي (ص)؛ نماد قانون گرايي در حکومت نبوي (عنوان عربي: صحيفة النبي (ص): مظهر النزعة القانونية في حکومة النبي (ص)) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در كتاب قيم از صفحه ۱۲۱ تا ۱۴۱ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسي: صحيفه النبي (ص)؛ نماد قانون گرايي در حکومت نبوي (عنوان عربي: صحيفة النبي (ص): مظهر النزعة القانونية في حکومة النبي (ص))
این مقاله دارای ۲۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كليدواژه فارسي: قانون اساسي
مقاله حقوق اساسي
مقاله حاکميت ديني
مقاله حکومت نبوي
مقاله جامعه مدني (كليدواژه عربي: القانون الأساسي
مقاله الحقوق الأساسية
مقاله الحاکمية الدينية
مقاله الحکومة النبوية
مقاله المجتمع المدني)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شاكر محمدكاظم
جناب آقای / سرکار خانم: لطفي محمدحسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
رعايت حقوق اساسي افراد و گروه ها از شاخصه هاي جامعه مدني است. مطابق قرآن کريم، يکي از اهداف مهم رسالت پيامبران اين بوده است که افراد و گروه هاي انساني، حقوق همديگر را به رسميت بشناسند و در موارد اختلافي به نزاع و ستيزه روي نياورند، بلکه در عوض به داوري قانون عدل تن در دهند. قرآن مجيد، به عنوان آخرين کتاب آسماني، تاکيد کرده است که مهم ترين شان «کتاب»، همان شاني است که در عرف امروز به «قانون اساسي» نام بردار است تا در بين مردم به حق داوري کند و پاسدار حقوق اساسي آنها باشد. پيامبر اسلام، وقتي به مدينه آمدند «دولت – شهر» مدينه را تشکيل دادند و سنگ بناي حقوق اساسي اين جامعه مدني را در پيمان نامه اي بنيان نهادند که به «صحيفه النبي» شهرت يافته است. اين مقاله، نخست موضوع قانون عدل و جايگاه آن در قرآن و آموزه هاي انبيا را به اختصار و به مثابه مقدمه اين نوشته، بررسي کرده و سپس به تفصيل به تحليل ابعاد صدوري و محتوايي صحيفه النبي پرداخته است و به اين نتيجه رسيده است که حاکميتي را که پيامبر به دنبال آن بود، صدها سال از زمان خود پيش بوده و بسياري از ويژگي هاي يک دولت مدرن – که امروزه از مطالبات جامعه بشري است – را نيز دارا بوده است.

© حقوق سایت محفوظ است