۱۳۹۵-۰۴-۰۸

مقاله عنوان فارسي: بررسي مباني فکري روشن فکري سکولار در ايران امروز (عنوان عربي: دراسة الاسس الفكرية للتنوير العلماني في ايران اليوم) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۰ در مطالعات انقلاب اسلامي از صفحه ۱۱۵ تا ۱۵۰ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسي: بررسي مباني فکري روشن فکري سکولار در ايران امروز (عنوان عربي: دراسة الاسس الفكرية للتنوير العلماني في ايران اليوم)
این مقاله دارای ۳۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله كليدواژه فارسي: روشن فکري
مقاله تجدد
مقاله مباني
مقاله سکولاريسم
مقاله ليبرال دموکراسي
مقاله اسلام
مقاله غرب
مقاله ايران
مقاله اصلاح
مقاله سياست (كليدواژه عربي: التنوير
مقاله التجديد (الحداثة)
مقاله الاسس
مقاله العلمانية
مقاله الليبرالية الديمقراطية
مقاله الاسلام
مقاله الغرب
مقاله ايران
مقاله الاصلاح
مقاله السياسة)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طالقاني اصفهاني سيدحميدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
اين مقاله ابتدا بستر تاريخي تجدد را در مغرب زمين و سپس مباني فکري روشن فکري سکولار ايران را بررسي و اثبات مي کند که اين نحله، پديده اي استعماري بوده و بدين منظور، استراتژي هاي گوناگوني از جمله پروتستانيزم اسلامي يا اسلام اصلاحي را اجرا کرده است.
گفتمان روشن فکري که کانون توجه اين مقاله است، روشن فکري مولود انقلاب اسلامي ايران که ما آن را روشن فکري اسلامي مي ناميم نيست، بلکه گفتماني غرب گرا و دين گريز است که با تابش پرفروغ اسلام در عصر حاضر، به گونه اي خودخوانده، از عنوان «روشن فکري ديني» سود جست تا بتواند توجه جوانان تشنه زلال انديشه ديني را به خود جلب کند.
مهم ترين بحث در اين مقاله، رويکرد گفتمان مزبور در مواجهه با انقلاب اسلامي است و اين که براي استحاله تفکر ناب اسلامي، سياست کهنه اسلام اصلاحي را در پيش گرفته است.

© حقوق سایت محفوظ است