۱۳۹۵-۰۲-۰۲

مقاله عنوان فارسي: بررسي تطبيقي عدالت ايرانيان در شاهنامه فردوسي و منابع عربي (عنوان عربي: عدالة الإيرانين بين شهنامة الفردوسي و المصادر العربية (دراسة مقارنة)) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در الجمعيه العلميه الايرانيه للغه العربيه و آدابها از صفحه ۱۷۵ تا ۲۰۴ منتشر شده است.
نام: عنوان فارسي: بررسي تطبيقي عدالت ايرانيان در شاهنامه فردوسي و منابع عربي (عنوان عربي: عدالة الإيرانين بين شهنامة الفردوسي و المصادر العربية (دراسة مقارنة))
این مقاله دارای ۳۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کليد واژه فارسي: فردوسي
مقاله شاهنامه
مقاله ايران باستان
مقاله عدالت
مقاله منابع عربي (کليدواژه عربي: الفردوسي
مقاله الشهنامة
مقاله إيران قبل الإسلام
مقاله العدالة
مقاله المصادر العربية)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سبزيان پور وحيد
جناب آقای / سرکار خانم: صالحي پيمان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکيده فارسي:
در کاخ شکوهمند «شاهنامه»، دادگري، صدرنشين، و ستم ستيزي از ستون هاي اين کاخ باشکوه است. شباهت حيرت آور عدالت خواهي ايرانيان در شاهنامه و منابع عربي، نشان از سرچشمه هاي فرهنگي و فکري مشترکي دارد که اين دو منبع کاملا متفاوت از آن سيراب شده اند. فردوسي، شاهنامه را با انگيزه ايران دوستي، در قالب سبک ادبي حماسه و به زبان فارسي سروده است، حال آنکه منابع عربي با انگيزه هاي ديني، تاريخي، اخلاقي و ادبي نوشته شده و موضوعات ايراني به شکل اشاره و جمله هاي معترضه در لايه هاي پنهان اين متون ديده مي شود. تفاوت فاحش بين شاهنامه و متون عربي از يک سو و شباهت بسيار نزديک موضوع عدالت ايرانيان در هر دو منبع، نشان از زاويه جديدي در شناخت واقعي شاهنامه دارد، زيرا منابع عربي به منزله «سر دلبران در حديث ديگران»، علاوه بر تبيين موضوع عدالت خواهي در ايران باستان، بيان کننده ميزان انصاف، امانتداري و واقع نگري فردوسي در ارائه مباني و اصول فکري و فرهنگي ايرانيان و برائت وي از شايبه گزافه گويي و تعصب ايراني است

© حقوق سایت محفوظ است