۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله علم از ديدگاه مولانا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان و پاييز ۱۳۸۰ در دانشکده ادبيات و علوم انساني (تهران) از صفحه ۳۶۷ تا ۳۹۴ منتشر شده است.
نام: علم از ديدگاه مولانا
این مقاله دارای ۲۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله علم
مقاله تقليد
مقاله تحقيق
مقاله ظن
مقاله يقين

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اميري خراساني احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در مورد علم و ارزش آن از ديدگاههاي متفاوتي بحث و بررسي به عمل آمده است. اما ديدگاه عرفان در مورد علم، از ويژگي خاصي برخوردار است، در اين مقاله، سعي شده است که علم از منظر چند تن از بزرگان عرفان، به ويژه مولانا به عنوان يکي از بزرگترين عارفان اسلام مورد مداقه و تجزيه و تحليل قرار گيرد که در اين خصوص عقايد مولانا، در مورد جنبه هاي مختلف علم با تکيه بر مثنوي معنوي همراه با ذکر شواهد و تجزيه و تحليل آنها مطرح شده است. مباحثي که در اين نوشتار بدان پرداخته شده عبارتند از: انواع علم- تقليد- مقلد- آفت تقليد- علم تقليدي- ظن و يقين- علم تحقيقي و در پايان نتيجه گيري.
آنچه که به عنوان نتيجه بحث قابل ذکر است، اين است که ديدگاه عرفا، به ويژه مولانا، در خصوص علم اين است که علوم في نفسه بد و ناپسند نيستند و اگر گاهي به مذمت برخي از علوم پرداخته مي شود؛ مذمت عوارض ناشي از آن علوم است نه خود علوم. عوارضي همچون حسد، کبر، غرور و … که گريبانگير برخي از عالمان علوم مي شود، نکوهش شده است وگرنه نفس علم در هر ديدگاهي از جمله عرفان، از ارزش ويژه اي برخوردار است.

مطالب مشابه

© حقوق سایت محفوظ است