۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله علل و عوارض سزارين اورژانس (بيمارستان شهيد يحيي نژاد بابل، ۱۳۷۸) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۰ در مجله علمي پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي بابل از صفحه ۱۶ تا ۱۹ منتشر شده است.
نام: علل و عوارض سزارين اورژانس (بيمارستان شهيد يحيي نژاد بابل، ۱۳۷۸)
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سزارين اورژانس
مقاله پارگي كيسه آب
مقاله ديسترس جنيني

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اصنافي نسا
جناب آقای / سرکار خانم: حاجيان كريم اله
جناب آقای / سرکار خانم: حصاري حسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: عمل جراحي سزارين با وجود مورتاليتي و موربيديتي بالاتر نسبت به زايمان طبيعي در كشورما همچنان رو به افزايش است. مورتاليتي و موربيديتي در سزارين اورژانس ۲٫۳ برابر بيشتر از سزارين غير اورژانس مي باشد. از آنجايي كه در جامعه ما تا به حال فراواني علل سزارين اورژانس و عوارض همراه آن مطالعه نشده است، برآن شديم كه اين بررسي انجام گردد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي ـ مقطعي اطلاعات لازم از پرونده بيماراني كه در بيمارستان يحيي نژاد بابل در نيمه اول سال ۷۸ تحت عمل سزارين اورژانس قرار گرفتند ، توسط پرسشنامه جمع آوري و درصد فراواني، علل سزارين اورژانس و عوارض ناشي از آن بررسي گرديد. انتخاب نمونه بصورت سرشماري بود.
يافته ها: در اين بررسي بيش از ۷۰۳ مورد سزارين انجام شد كه ۴۰۲ (۵۷%) مورد سزارين اورژانس بود. شايع ترين علت، ديسترس جنيني ۳۰٫۸% بوده، سزارين تكراري و عدم تناسب سر ولگن به ترتيب با ۱۹٫۴% و ۱۵٫۹% دومين و سومين علت سزارين اورژانس بودند. از طرفي فراواني آنمي پس از عمل در اين بيماران ۲۱٫۱% بوده است. ۸۹٫۸% خانم ها دچار افت هموگلوبين كمتر از ۲ mg/dl بودند. شيوع تب پس از عمل در اين خانمها ۱۳٫۹% بوده است. از طرفي شايع ترين علت مراجعه اين بيماران، آبريزش با شيوع ۳۹٫۸% بوده است.
نتيجه گيري: بايد با توجه و دقت بيشتر در مراقبت هاي بارداري، آموزش بيشتر به خانمهاي باردار، دادن آگاهي به آنان، همچنين تشخيص و درمان به موقع موارد غير طبيعي در بارداري و از همه مهم تر دقت بيشتر روي گذاشتن علت سزارين، از افزايش بي مورد ميزان سزارين خصوصا سزارين اورژانس كاست.

© حقوق سایت محفوظ است