۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله علل تاخير مراجعه بيماران سكته حاد قلبي در بيمارستان‌ هاي كرمان در سال ۱۳۷۹ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۱ در مجله دانشگاه علوم پزشکي رفسنجان از صفحه ۲۵۲ تا ۲۵۸ منتشر شده است.
نام: علل تاخير مراجعه بيماران سكته حاد قلبي در بيمارستان‌ هاي كرمان در سال ۱۳۷۹
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سكته قلبي
مقاله درمان با داروهاي حل كننده لخته
مقاله تاخير در درمان
مقاله كرمان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: معصومي محمد
جناب آقای / سرکار خانم: نيكيان يداله
جناب آقای / سرکار خانم: حسيني (اخلاق) سيدحسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: تاخير در شروع درمان سكته حاد ميوكارد اثر منفي در پيش آگهي بيماران دارد. اين مطالعه جهت بررسي اثرات عوامل متفاوتي شامل سن، جنس، سطح اقتصادي، اجتماعي، اعتياد به ترياك، سابقه بيماري ديابت، سابقه بيماري ايسكمي قلبي، شدت درد در شروع بيماري، زمان شروع علايم، تنها زندگي كردن، مراجعه به پزشك و فاصله از بيمارستان بر روي تاخير پيش بيمارستاني بيماران با سكته حاد قلبي انجام گرفت.
مواد و روش‌ها: اين مطالعه بر روي ۳۰۰ بيمار مبتلا به سكته حاد قلبي كه به طور متوالي به بيمارستان‌هاي شهر كرمان مراجعه نمودند در طي يك دوره هفت ماهه انجام شد. مدت زمان بيش از ۶ ساعت از شروع علايم تا هنگام رسيدن به بيمارستان به عنوان تاخير در نظر گرفته شد. جمع اوري اطلاعات با تكميل پرسشنامه توسط پزشك انجام شد.
يافته‌ها: بيماران بر اساس مدت زمان تاخير شش ساعت به دو گروه تقسيم شدند. در ۲۰۳  بيمار زمان تاخير از شروع علايم كمتر از ۶ ساعت بود و ۹۷ بيمار تاخير بيش از ۶ ساعت داشتند. بيماري ديابت (P=0.017) و شدت كم درد در شروع بيماري  (P=0.0087)به ‌طور معني‌داري با افزايش زمان تاخير همراه بود.
نتيجه‌گيري: ابتلا به ديابت و شدت كم درد شروع حمله قلبي، باعث تاخير در مراجعه بيماران با سكته حاد ميوكارد شده و اين تاخير باعث كاهش اثر اقدامات درماني مي‌شوند. بنابراين افزايش آگاهي بيماران خصوصا افراد ديابتي كه بيشتر در معرض خطر مي‌باشد ضروري به نظر مي‌رسد.

© حقوق سایت محفوظ است