۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله طراحي و پياده سازي دو نمونه سيستم بارگذار مكانيكي به منظور ايجاد استرس در بافت پستان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۱ در مجله علمي پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي بابل از صفحه ۱۳ تا ۱۷ منتشر شده است.
نام: طراحي و پياده سازي دو نمونه سيستم بارگذار مكانيكي به منظور ايجاد استرس در بافت پستان
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله امواج فراصوتي
مقاله سيستم بارگذار
مقاله ضريب الاستيك
مقاله تعيين مشخصه مكانيكي بافت پستان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مختاري ديزجي منيژه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه‏‏ و‏ هدف: از روش هاي غيرتهاجمي براي تشخيص و تمايز ضايعات غيرنرمال در سيستم زنده و نيز تمايز آن با بافت سالم، تعيين مشخصه  مكانيكي بافت با امواج فراصوتي است. اين روش به دليل استفاده از امواج فرا صوتي به عنوان پرتو غيريونيزان، غيرتهاجمي بودن و هزينه تشخيصي كم حايز اهميت است. يكي از پارامترهاي فيزيكي قابل بررسي در بافت مدول الاستيك است كه بسته به نوع بافت و وجود ضايعه تغيير خواهد كرد.
مواد ‏و روشها: براي اندازه گيري مدول الاستيك ضايعات و بافت سالم پستان بايستي، بافت تحت استرس قابل كنترل قرار گيرد و با توجه به ميزان جابجايي ضايعه نسبت به بافت سالم، نوع ضايعه تشخيص داده مي شود. براي ايجاد استرس قابل كنترل به بافت، دو سيستم بارگذار به صورت دستي و موتوري طراحي و ساخته شده است.
يافته‏ها: با بارگذاري بافت توسط سيستم هاي فوق و ثبت تصاوير سونوگرافي و پردازش تصوير جهت اندازه گيري جابجايي نسبي ضايعات، مدول الاستيك محاسبه گرديد.
نتيجه‏گيري: سيستم بارگذار فوق قادر به اعمال نيروهاي فشاري بر روي بافت بوده و همزمان امكان تصويربرداري سونوگرافيك در حالت اعمال فشار را براي كاربر فراهم مي سازد. در اين مطالعه، ساختار اين سيستم و چگونگي عملكرد آن بررسي مي شود.

© حقوق سایت محفوظ است