۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله طراحي و ساخت يك سيستم كنترل حرارت تيوبهاي اشعه X در اكسپوژرهاي متعدد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۰ در مجله علمي پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي بابل از صفحه ۷ تا ۱۰ منتشر شده است.
نام: طراحي و ساخت يك سيستم كنترل حرارت تيوبهاي اشعه X در اكسپوژرهاي متعدد
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تيوب اشعه X
مقاله آسيبهاي حرارتي
مقاله آند
مقاله اكسپوژرهاي متعدد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شبستاني منفرد علي
جناب آقای / سرکار خانم: نظام آبادي پور حسين
جناب آقای / سرکار خانم: هاشم اوغلي سيدابوالفضل
جناب آقای / سرکار خانم: اصغرزاده اكبرعلي‏

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: بيش از۱٫۳ تا نيمي از تشخيص هاي قاطع پزشكي براساس معاينات اشعه X استوار است. قلب يك دستگاه راديولوژي، را تيوب اشعه X آن تشكيل مي دهد،توليد اشعه X يك پديده با بازده پايين است و بيش از ۹۹٫۶% انرژي مصرفي تبديل به حرارت مي شود. اين حرارت به عنوان يك عامل محدود كننده عملكرد دستگاه به شمار مي رود. هدف از اين تحقيق طراحي و ساخت يك سيستم كنترل اتوماتيك حرارت تيوبهاي اشعه در اكسپوژرهاي متعدد بوده است. اكسپوژرهايي كه هر كدام به تنهايي از نظر سيستم Overload مجاز بوده ولي در صورت توالي و عدم فاصله گذاري مناسب توسط اپراتور مربوطه مي توانند منجر به مشكلات حرارتي در آند شوند.
مواد و روشها: سخت افزار مربوطه با استفاده از سيستم ميكروكنترلر طراحي و ساخته شد. سپس برنامه نرم افزاري آن توسط بسته نرم افزاري Franklin preview 8051 و براساس اطلاعات Anode Cooling chart نگاشته و توسط سيستم AL-11 بر ميكروكنترلر نصب گرديد.
يافته ها: سيستم ساخته شده قادر به محاسبه ميزان حرارت موجود در آند، در هر لحظه و همچنين محاسبه حرارت ايجاد شده به ازاي اكسپور بعدي و نمايش بلادرنگ آنهاست. تست عملكرد سيستم در۱۰۰ اكسپوز آزمايشي قابليت اطمينان %۹۹٫۹۲±۰٫۰۷ را نشان داد.
نتيجه گيري: اين سيستم مي تواند به عنوان يك ابزار مناسب به منظور حفاظت تيوبهاي اشعهX راديولژي در اكسپوزهاي متعدد در مقابل حرارت بيش از حد، كاربرد داشته باشد.

© حقوق سایت محفوظ است