۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله شيوع كلستياتوم در اوتيت مدياي مزمن و مقايسه نتايج بعد از عمل در دو گروه با و بدون كلستئاتوم که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکي رفسنجان از صفحه ۴۹ تا ۵۵ منتشر شده است.
نام: شيوع كلستياتوم در اوتيت مدياي مزمن و مقايسه نتايج بعد از عمل در دو گروه با و بدون كلستئاتوم
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اوتيت مدياي مزمن
مقاله كلستياتوم
مقاله تمپانوپلاستي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دادگرنيا محمدحسين
جناب آقای / سرکار خانم: كريمي قاسم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: اوتيت مدياي مزمن (COM) يكي از شايع‌ترين بيماري‌هاي گوش، حلق و بيني است كه مي‌تواند بيماران را در هر گروه سني گرفتار نمايد. در اين مطالعه شيوع كلستئاتوم در بيماران با COM و مقايسه نتايج بعد از عمل در موارد COM با كلستئاتوم و بدون كلستئاتوم بررسي شده است.
مواد و روش‌ها: اين مطالعه به صورت توصيفي و از نوع مقطعي روي ۸۰ بيمار كه به علت COM در بخشENT  بيمارستان شهيد رهنمون يزد تحت عمل جراحي قرار گرفتند انجام شد و در يك دوره پيگيري ۲۴-۶ ماهه نتايج بعد از عمل مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته‌ها: شيوع كلستئاتوم ۵/۲۲ درصد بود كه در مردان با ۴/۲۶ درصد نسبت به زنان با ۸/۱۴ درصد شيوع بالاتري داشت و از نظر سني در دو دهه اول زندگي شايع‌تر بود. گذاشتن گرافت در ۵/۸۵ درصد بيماران بدون كلستئاتوم و تمامي بيماران با كلستياتوم موفق بود. ميانگين بهبود آستانه شنوايي در بيماران بدون كلستياتوم ۹/۷+ و در موارد با كلستياتوم ۱/۱- دسي‌بل بود. فاصله منحني هوايي – استخواني (air – bone gap) بعد از عمل در بيماران با كلستئاتوم ۴/۶ دسي بل افزايش و در موارد بدون كلستئاتوم ۳/۵ دسي‌بل كاهش يافت.
نتيجه‌گيري: نتايج اين مطالعه لزوم درمان جراحي به موقع اوتيت مدياي مزمن و قبل از بروز کلستياتوم را مطرح مي‌کند تا بتوان انتظار بهبودي بيشتري در وضعيت شنوايي بيمار بعد از عمل جراحي داشت.

© حقوق سایت محفوظ است