۱۳۹۶-۰۷-۰۳

مقاله شناسايي سريع مايكوباكتريوم توبركولوزيس كمپلكس: استفاده از آناليز شيميايي اسيدهاي مايكوليك ديواره سلولي توسط كروماتوگرافي مايع با كارآيي بالا (HPLC) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۷۹ در پژوهش در علوم پزشکي از صفحه ۳۴۷ تا ۳۵۲ منتشر شده است.
نام: شناسايي سريع مايكوباكتريوم توبركولوزيس كمپلكس: استفاده از آناليز شيميايي اسيدهاي مايكوليك ديواره سلولي توسط كروماتوگرافي مايع با كارآيي بالا (HPLC)
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مايكوباكتريوم
مقاله توبركولوزيس
مقاله بويس
مقاله HPLC,BCG

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: هوايي سيداصغر
جناب آقای / سرکار خانم: ناصرپورفريور تقي
جناب آقای / سرکار خانم: نادري غلامعلي
جناب آقای / سرکار خانم: تميزي فر حسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تاکنون روشهاي مختلفي براي شناسايي مايکوباکتريومها ارايه گرديده است. يکي از جديدترين و حساس ترين اين روشها، انجام کروماتوگرافي مايع با کارآيي بالا (HPLC) بر روي مشتق فناسيل اسيدهاي مايکوليک مايکوباکتريومها براي شناسايي سريعتر باکتري بعد از کشت اوليه مي باشد. اين بررسي استافده از HPLC براي شناسايي و تفکيک سريعتر مايکوباکتريوم تربوکولوزيس کمپلکس را بررسي مي کند.
روشها. در اين تحقيق از روش براي آشکارسازي الگوهاي استرهاي مشتق پارابروموفناسيل توبرکولوزيس، بويس و
BCG و تمايز آنها از ساير گونه هاي مايکوباکتريومي HPLC استفاده شد. تمام سويه هاي بکار برده شده از مرکز تحقيقات سل و بيماريهاي ريوي تهران اخذ گرديد.
نتايج. انجام فرايند
HPLC با شرايط فوق الذکر منجر به حصول کروماتوگرامهايي مي گردد که بر روي محور افقي زنمان بازداري پيک هاي مختلف موجود در نمونه و بر روي محور عمودي ميزان جذب U.V اين پيک ها رسم شده است. اين کروماتوگرام ها در مورد نمونه هاي M. bovis و M. tuberculosis مشابه يکديگر مي باشند اما کروماتوگرام هاي اين دو باکتري از کروماتوگرام هاي مربوط به BCG کاملا مجزا مي باشد.
بحث. با توجه به کروماتوگرام هاي حاصل مي توان به سهولت مايکوباکتريوم هاي توبرکولوزيس، بويس و
BCG را از ساير مايکوباکتريوم ها جدا نمود.همچنين با اين روش امکان جداسازي BCG از مايکوباکتريوم بويس و توبرکولوزيس به سادگي ميسر است زيرا BCG در کروماتوگرام خود داراي ۹ پيک و بويس و توبرکولوزيس در کروماتوگرام هاي خود واجد ۷ پيک مي باشند.

© حقوق سایت محفوظ است