۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله شعوانه پارسا زن عارف شاعر ايراني قرن دوم هجري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۳ در پژوهشهاي ادبي از صفحه ۳۹ تا ۵۵ منتشر شده است.
نام: شعوانه پارسا زن عارف شاعر ايراني قرن دوم هجري
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شعوانه
مقاله عرفان و تصوف
مقاله زنان عارف

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسيني مريم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شعوانه ابليه پارسا زن ايراني از اهالي بصره است كه تذكره نويسان، سخنان عالي و احوالي شگفت از وي روايت كرده‌اند. وقايع زندگي او و ديگر زنان عارف در لابه لاي اوراق كتابهاي صوفيه گم شده، و اطلاعات ناچيزي از آن در دست است.
اين مقاله به مطالعه دوره زندگي، شرح احوال و آثار وي پرداخته است. شعوانه در قرن دوم هجري مي‌زيسته است. او در ميان دسته اي از زنان اهل بصره جاي دارد كه همگي طريق زهد و رياضت را پيموده و در طريق فقر و تصوف سلوك كرده‌اند. از جمله ويژگيهاي اين گروه بانوان عارف، خوف و حزن دائم است. شعوانه نيز روزگار را به عبادت و حزن و گريه دائم مي‌گذراند. وي صداي خوشي داشت و در مجلس وي، زنان و مردان حضور مي‌يافتند و وي اشعاري را براي ايشان مي خواند و مستمعان با وي مي‌گريستند. زندگي فقيرانه وي نشاندهنده عدم وابستگي و تعلق مادي اين زن به دنيا و مافيهاست. با فضيل عياض، صوفي مشهور خراساني ديدار داشته و او را پند داده است. مناجاتهايي هم از وي باقي مانده است.

© حقوق سایت محفوظ است