۱۳۹۵-۰۵-۰۹

مقاله شاخص هرش: الگوي مناسب براي محاسبه برونداد علمي اعضاي هيات علمي دانشگاه هاي علوم پزشگي گيلان و گلستان در پايگاه اسکوپوس تا پايان اگوست ۲۰۱۱ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در دانش شناسي (علوم كتابداري و اطلاع رساني و فناوري اطلاعات) از صفحه ۶۵ تا ۷۹ منتشر شده است.
نام: شاخص هرش: الگوي مناسب براي محاسبه برونداد علمي اعضاي هيات علمي دانشگاه هاي علوم پزشگي گيلان و گلستان در پايگاه اسکوپوس تا پايان اگوست ۲۰۱۱
این مقاله دارای ۱۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اطلاعات علمي
مقاله دانشگاه علوم پزشکي
مقاله دانشگاه گيلان
مقاله دانشگاه گلستان
مقاله اعضاي هيات علمي
مقاله شاخص اچ
مقاله علم سنجي
مقاله پايگاه اسکوپوس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رودي غلامعلي
جناب آقای / سرکار خانم: فلاح محسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف: ميزان توليدات علمي نمايه شده در پايگاه هاي اطلاعاتي معتبر نظير اسکوپوس از ملاک هاي مهم رتبه بندي دانشگاه هاي پزشکي مي باشد و انتشار توليدات علمي در اين پايگاه ها باعث افزايش رويت پذيري و افزايش استناد به آنها نيز مي شود هدف از اين مقاله وضعيت انتشار و استناد به مقالات دانشگاه علوم پزشکي گلستان و گيلان تا پايان آگوست ۲۰۱۱ و شاخص هرش آنان مي باشد.
روش پژوهش: اين پژوهش يک مطالعه علم سنجي است که به روش توصيفي انجام شد و در آن کليه مقالات منتسب به اين دو دانشگاه که در پايگاه اسکوپوس منتشر و نمايه شده بودند تحت بررسي قرار گرفتند و يافته ها با بهره گيري از آمار توصيفي ارائه گرديدند.
يافته ها: بر اساس آمار بدست آمده در پايگاه scopus تعداد مقاله هاي اعضاي هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي گيلان ۲۶۲ عنوان و دانشگاه علوم پزشکي گلستان ۵۰۲ عنوان بوده است. جامعه پژوهش ۴۴۴ نفر هيات علمي دو دانشگاه مي باشند. دانشگاه علوم پزشکي گلستان ۱۰۳ نفر و دانشگاه علوم پزشکي گيلان ۳۴۱ نفر. از تعداد ۱۰۳ نفر اعضاي هيات علمي در دانشگاه علوم پزشکي گلستان فقط ۳۲ نفر (۳۱٫۰۶ ) درصد و در دانشگاه علوم پزشکي گيلان از ۳۴۱ نفر فقط ۴۳ نفر (۱۲٫۶۱) درصد داراي شاخص هرش هستند. در دانشگاه علوم پزشکي گلستان بيشترين هرش بعد از شاخص ۱ که ۱۱ نفر مي باشند مربوط به هرش ۳ و ۴ مي باشد که هر کدام ۶ نفر مي باشد با (۵٫۸۳) درصد و کمترين هرش مربوط به شاخص ۷ و ۱۱ مي باشد با ۱ نفر معادل (۰٫۹۷) درصد. و در دانشگاه گيلان بيشترين هرش بعد از شاخص ۱ که ۲۱ نفر مي باشند مربوط به هرش ۲ مي باشد که ۱۶ نفر مي باشد با (۴٫۷۰) درصد و کمترين هرش مربوط به شاخص ۴ و ۵ و ۶ و ۹ مي باشد با ۱ نفر معادل (۰٫۲۹) درصد.
نتيجه گيري: در دانشگاه علوم پزشکي گلستان اعضاي هيات علمي با مرتبه دانشيار ۱۳ نفر بيشترين بيشينه مقدار و اعضاي هيات علمي با مرتبه مربي با تعداد ۹ نفر کمترين بيشينه مقدار و در دانشگاه علوم پزشکي گيلان اعضاي هيات علمي با مرتبه استاد ۵ نفر بيشترين بيشينه مقدار و اعضاي هيات علمي با مرتبه مربي و دانشيار کمترين بيشينه مقدار را دارند. در دانشگاه علوم پزشکي گلستان با توجه به اينکه هيات علمي تعدادش ۳۲ نفر مي باشند در سه زمينه (تعداد مقاله، استناد و اچ ايندکس) نسبت به دانشگاه علوم پزشکي گيلان که هيات علمي بيشتري (۴۳ نفر) دارد بيشتر است. از تعداد ۳۲ نفر در دانشگاه علوم پزشکي گلستان ۵۰۲ مقاله، ۱۰۸۰ استناد و اچ ايندکس آن هم ۹۴ مي باشد. از تعداد ۴۳ نفر در دانشگاه علوم پزشکي گيلان ۲۶۲ مقاله، ۶۸۹ استناد و اچ ايندکس آن هم ۸۲ مي باشد. پس نتيجه مي گيريم که هر چه استناد ما بيشتر باشد اچ ايندکس ما بيشتر است نه مقاله، و دانشگاه علوم پزشکي گلستان با اينکه هيات علمي کمتري نسبت به دانشگاه علوم پزشکي گيلان دارد، اما داراي اچ ايندکس و توان علمي بالاتري برخوردار مي باشد.

© حقوق سایت محفوظ است