۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله سندرم فاست قفل شده در ضربه هاي مهره هاي گردني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۰ در مجله علمي پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي بابل از صفحه ۵۵ تا ۵۹ منتشر شده است.
نام: سندرم فاست قفل شده در ضربه هاي مهره هاي گردني
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله مهره هاي گردن
مقاله شكستگي مهره هاي گردني
مقاله در رفتگي فاست
مقاله فاست قفل شده

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: احصايي محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: بهادرخان غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: صادقي گوغري سهراب‌

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: مهره هاي گردني متحركترين قسمت ستون فقرات مي باشند، با توجه به كم بودن ساختمانهاي حمايتي، اين ناحيه بيشتر در معرض آسيب هاي تروماتيك بوده و يكي از آسيبهاي شايع سرويكال شكستگي و در رفتگي فاست مي باشد. اين آسيب ممكن است يكطرفه و يا دو طرفه باشد. درمان اوليه جااندازي بسته مهره با گذاشتن كشش جمجمه مي باشد، در مواردي كه بعلت گير كردن فاست‏هاي آسيب ديده، با حداكثر كشش هم امكان پذير نبوده، كه اين حالت را سندرم فاست قفل شده گويند. اقدام مناسب و درست درماني جااندازي باز به روش جراحي مي‏باشد.
مواد و روش ها: اين مطالعه گذشته نگر طي مدت سه سال از ميان تمامي بيماراني كه بعلت تروماي ستون فقرات به مركز اورژانس مراجعه داشته اند انجام شد از ۲۷۴ بيمار بستري شده با تشخيص ضربه مهره هاي گردني ۱۹ بيمار با تشخيص سندرم فاست قفل شده بستري شده بودند كه مورد بررسي قرار گرفتند.
يافته ها: از اين ۱۹ بيمار ۱۲ نفر مرد و بقيه زن بوده اند. شايعترين علت آسيب بيماران، سقوط از بلندي بوده و بيشتر آنها در دهه دوم و سوم عمر بوده اند. شايعترين يافته در اين بيماران درد گردن مي باشد. ۱۲ بيمار بدون علايم عصبي، ۴ بيمار با علائم عصبي ناقص و ۳ بيمار داراي علايم عصبي كامل بودند.
نتيجه گيري: در درمان بيماران با سندرم فاست قفل شده متدهاي مختلف از جمله وايرينگ اينتراسپينوس و وايرينگ اينترفاست و اخيرا از پليت كه در توده هاي طرفي، پيچ مي شود، استفاده شد. كه نتايج مطلوبي داشت.

© حقوق سایت محفوظ است