۱۳۹۶-۰۷-۱۵

مقاله زيبايي شناسي فرش هاي روستايي ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۴ در گلجام از صفحه ۶۱ تا ۹۵ منتشر شده است.
نام: زيبايي شناسي فرش هاي روستايي ايران
این مقاله دارای ۳۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله زيبايي شناسي فرش روستايي
مقاله مناطق فرشبافي روستايي ايران
مقاله مشخصات فرش روستايي
مقاله تناسبات
مقاله فنون بافت
مقاله زيبايي شناسي
مقاله فرهنگ روستايي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حاج محمدحسيني همايون
جناب آقای / سرکار خانم: آيت الهي حبيب اله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
فرش هاي روستايي ايران منابع مهمي براي مطالعه هنر و فرهنگ روستايي ايران به شمار مي روند و مهم ترين عرصه بروز ذوقيات به ويژه زنان و دختران روستايي ايران است. حضور وجوه مشترک در عناصر بصري، حاکي از روح حاکم بر اين آثار، تحت تاثير معاشرت با طبيعت و درس هاي آموخته از آن است. همچنين امکانات موجود روستايي در وجه مادي بيشترين اثر را در شکل دهي ساختار طرح و بافت داراست.
تعامل روستا با شهر و ايلات، جذب و تغيير شکل مناسب الگوهاي وارد بر اساس الگوهاي زيستي روستايي وجهي شاخص در فرش هاي روستايي است. از سوي ديگر، تطابق مناسب فرش هاي روستايي با کاربردها و معماري سنتي روستايي ايران نيز قابل تحسين است. زيبايي شناسي اين آثار اصول و مباني حاکم بر آن را بر ما معلوم داشته و بر اين اساس، مباني ذوقي و روحيات خالقان آن به ما کمک مي کند ديدگاه آنان را از محيط پيرامون دريابيم. چه بسا اين ديدگاه فهمي ديگر از هستي را نيز برايمان به ارمغان آورد. آخر آنکه فرش هاي روستايي از همتايان شهري و عشايري شان قابل تفکيک اند.

© حقوق سایت محفوظ است