۱۳۹۵-۰۲-۰۷

مقاله زندگي علمي و جايگاه آخوند خراساني در زعامت حوزه علميه نجف که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۰ در تاريخ از صفحه ۱۱۲ تا ۱۳۰ منتشر شده است.
نام: زندگي علمي و جايگاه آخوند خراساني در زعامت حوزه علميه نجف
این مقاله دارای ۱۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله محمدکاظم خراساني
مقاله مرجعيت عامه
مقاله کفايه الاصول
مقاله حوزه علميه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رفيعي اميرتيمور
جناب آقای / سرکار خانم: وزين محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
معرفي رجال دين، علم و سوابق درخشان علماي شيعه باعث مي شود مردم بدانند روحانيت چه آثار و برکاتي در اعصار گذشته داشته اند و نوعي تبليغ براي مذهب شيعه است. علمايي همچون مرحوم آخوند خراساني افتخاري براي تشيع محسوب مي شوند. مرحوم آخوند خراساني در عصر اخير از مشاهير بزرگ بودند و شاگردان بزرگي تربيت کردند. در درس مرحوم آخوند خراساني، مجتهدين و رجال برجسته اي حضور داشته اند. که اين ها نشان از عظمت اين شخصيت دارد. شاگردان آخوند خراساني نيز بايد به صورت عميق و مفصل معرفي شوند، مرحوم آخوند خراساني اخلاق بسيار بزرگوارانه و بانشاطي داشتند و حتي براي مخالفين خود احترام قائل بودند. نوشتار حاضر برآنست تا با تمرکز بر زندگي يکي از اين علما، يعني آخوند خراساني، تحرکات علمي و عملي مختلفي را که در آن صورت گرفته است، به نظاره بنشيند. برآنيم تا از برخي از برهه هاي تاريخي اين عالم بزرگوار در کنار برخي از صفات برجسته اخلاقي مورد بازخواني قرار دهيم. در ابتدا، به سفر ايشان به تهران و نجف اشاره خواهد شد و در ادامه به حيات علمي ايشان در قالب ذکر شاگردان، احترام به استاد، احاطه علمي ايشان پرداخته خواهد شد.
زهد اخلاقي از صفات برجسته آخوند خراساني است که در دو دوره طلبگي و مرجعيت مورد بازبيني قرار گرفته است و در اين رابطه به تواضع ايشان با شاگردان و مخالفان خود نيز اشاره شده است.
اين پژوهش از نوع توصيفي مي باشد که پژوهشگر از کتب، مقالات، نشريات و اسناد مختلف به جمع آوري اطلاعات پرداخته است.

© حقوق سایت محفوظ است