۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله ديدگاه مفسران در حقيقي يا تخيلي بودن داستانهاي قرآن كريم که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۰ در مدرس علوم انساني از صفحه ۷۱ تا ۸۵ منتشر شده است.
نام: ديدگاه مفسران در حقيقي يا تخيلي بودن داستانهاي قرآن كريم
این مقاله دارای ۱۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله داستان
مقاله سمبليك
مقاله واقعي
مقاله تخيلي
مقاله حقيقي.

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: غروي ناييني نهله
جناب آقای / سرکار خانم: فروزان فر عبداله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
يکي از شيوه هاي بياني قرآن کريم براي تبيين حقايق و مطالب فراتر از درک محدود بشري، به کار بردن تمثيل و تشبيه است تا انسانهاي مخاطب در نسلهاي مختلف، آن را درست شناخته و درک کنند؛ چنانکه مي فرمايد: “وَ تِلکَ الامثالُ نَضرِبها لِلنّاس ِلَعَلَّهُم يَتَفَکَّرُون” اين مثالها را براي مردم مي زنيم؛ باشد که بينديشند. در جاي ديگر مي فرمايد: “وَ لقد ضَربنا لِلنَّاس ِ فِي هذا القرآن ِ مِن کُلِّ مَثلٍ … ” و به راستي در اين قرآن براي مردم هرگونه مثلي آورديم.
برخورد مفسران در حقيقي بودن يا سمبليک بودن قصه هاي قرآني و زبان تمثيلي قرآن، متفاوت است؛ برخي، داستانهايي از قرآن را فقط سمبليک دانسته و واقعيت آن را انکار کرده اند، در حالي که گروهي ديگر، کلام و بيان قرآن را واقعيت مي دانند. اين مقاله به بيان ديدگاههاي مفسران در اين زمينه پرداخته و تعابير ايشان در واقعي يا تخيلي بودن برخي از داستانهاي قرآني را مورد بحث قرار داده و بر اين اساس به بررسي داستان آدم و فرزندانش پرداخته است .

© حقوق سایت محفوظ است