۱۳۹۵-۰۵-۱۴

مقاله حرکات برشي و تغيير تنش در بخش مرکزي پهنه گسلي زندان (ميناب) با استفاده از شواهد ماکروسکوپي و ميکروسکوپي، شمال شرق هرمزگان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۹۰ در پژوهش هاي دانش زمين از صفحه ۹۵ تا ۱۱۰ منتشر شده است.
نام: حرکات برشي و تغيير تنش در بخش مرکزي پهنه گسلي زندان (ميناب) با استفاده از شواهد ماکروسکوپي و ميکروسکوپي، شمال شرق هرمزگان
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گسل زندان-ميناب
مقاله پهنه گسلي
مقاله حرکت امتدادلغز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: چله كلهري زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: قائمي فرزين
جناب آقای / سرکار خانم: مسعودي مهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در اين مقاله، نوع برش در پهنه گسلي زندان (ميناب)- در شمال شرق استان هرمزگان و محدوده باختري دهستان فارياب از توابع شهرستان رودان- مورد بررسي و تحليل قرار گرفته است. پهنه گسلي زندان به عنوان يکي از مهم ترين پهنه هاي گسلي ايران با سازوکار فشارشي راست گرد شناخته شده است، اين در حالي است که برداشت هاي صورت گرفته در منطقه، علاوه بر مولفه برشي راست گرد، در برخي از موارد مولفه برشي چپ گرد را نيز نشان مي دهد. شواهدي که بر اين موضوع دلالت دارند عبارتند از: صفحات گسلي و خطوط لغزش، بودين هاي شکلاتي، بودين هاي دومينو، فابريک C-S و مطالعات ميکروسکوپي بر روي ميلونيت هاي منطقه. وجود بودين هاي شکلاتي که در شرايط تغيير جهت کشش شکل مي گيرند، هم چنين تعيين جهت تنش ديرين به روش برگشتي توسط نرم افزارهاي مربوطه، براي صفحات گسلي- که به دو گروه گسل، داراي سازوکار برشي راست گرد و چپ گرد تقسيم شده اند- حاکي از تغيير جهت در بردارهاي تنش، به طور پيشرونده در منطقه است، به طوري که در شرايط برش راست گرد، راستاي تنش بيشينه NE-SW و در شرايط برش چپ گرد راستاي تنش بيشينه WNW-ESE است. با توجه به اين نکته که بررسي هاي ميکروسکوپي بر روي ميلونيت هاي منطقه – که به مراتب قديمي تر ازآبراهه هاي جوان مشاهده شده با جابه جايي افقي راست گرد هستند- مويد حرکت برشي چپ گرد است، مي توان اين گونه اظهار نظر نمود که حرکت برشي چپ گرد قبل از مولفه برشي راست گرد که در زمان حال حاکم است وجود داشته است.

© حقوق سایت محفوظ است