۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله جداسازي و بررسي اكتينومايسزهاي دهاني از بيماران مبتلا به بيماري پريودنتال که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۰ در مجله دندانپزشکي (دانشگاه علوم پزشکي تهران) از صفحه ۲۱ تا ۲۹ منتشر شده است.
نام: جداسازي و بررسي اكتينومايسزهاي دهاني از بيماران مبتلا به بيماري پريودنتال
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اكتينومايسز
مقاله پليومرفيسم
مقاله بي هوازي
مقاله ميكروآيروفيل
مقاله جداسازي
مقاله ژنژيويت
مقاله پريودنتيت
مقاله پاكت پريودنتال
مقاله پليكل
مقاله لكتين
مقاله تست حساسيت ضد ميكروبي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اشراقي سيدسعيد
جناب آقای / سرکار خانم: سالاري محمدحسين
جناب آقای / سرکار خانم: كدخدا زينب
جناب آقای / سرکار خانم: يغمايي شبنم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
گونه هاي اكتينومايسز سهم بسزايي در ميكروفلور دهان (چينهاي لوزه، پاكت هاي پريودنتال، فضاي بين دنداني و شيارها و نسوج لثه و غيره)، دستگاه گوارش و نيز دستگاه ژنيتال دارند. اين جنس شامل باكتري هاي گرم مثبت، بيهوازي يا ميكروآئروفيليك، غير اسيدفست، بي حركت، كند رشد و متمايل به تشكيل رشته هاي ناپايدار است كه به صورت باسيل هاي كوتاه و منشعب شكسته مي شوند. اين باكتري ها از قدرت تهاجمي كمي برخوردارند و به عنوان پاتوژن هاي فرصت طلب زماني كه سد دفاعي بدن فرو ريزد، به بافت نرم و گاهي سخت حمله مي كنند و عفونت اكتينومايكوزيس را به وجود مي آورند. هدف از اين مطالعه جداسازي گونه هاي اكتينومايسز و تعيين نقش آنها در عفونت پريودنتال مي باشد. در اين مطالعه كه به روش توصيفي انجام شد، صد بيمار مبتلا به عفونت پريودنتال مراجعه كننده به بخش پريودنتيكس دانشكده دندانپزشكي به عنوان جامعه آماري مورد بررسي قرار گرفتند. نمونه برداري به مدت شش ماه و با هدف جداسازي و مطالعه اكتينومايسزهاي دهاني از پلاك ميكربي و پاكت پريودنتال انجام گرفت؛ ضمن اين كه عمق پاكت پريودنتال در رابطه با جنس، گروههاي سني و مصرف سيگار نيز مورد بررسي قرارگرفت. جهت حذف عوامل مخدوش كننده و حصول نتايج بهتر و منطقي تر، شرايط زير براي ورود بيماران به مطالعه در نظر گرفته شد:
– دارا بودن پاكت پريودنتال بيش از ۳ ميلي متر در اطراف حداقل يك دندان
– مصرف نكردن هيچ نوع آنتي بيوتيك حداقل پانزده روز قبل از نمونه برداري
– عدم ابتلا به هر گونه بيماري سيستميك
در اين بررسي سه نمونه مثبت شامل يك گونه اكتينومايسز ويسكوزوس و دو گونه اكتينومايسز نيوزلندي از بيماران با علايم ژنژيويت و پريودنتيت به دست آمد. ۵۴% از بيماران مراجعه كننده را زنان و ۴۶% را مردان تشكيل مي دادند. پراكندگي سني بيماران بين ۱۸ تا ۵۷ سال و بيشترين تعداد بيماران (۳۵%) در گروه سني ۳۱ تا۴۰ وكمترين تعداد (۱۰%) در گروه سني زير ۲۰ سال بود. علت مراجعه ۴۰% از بيماران، ناراحتي و خونريزي از لثه بود كه زنان با ۵/۴۲% سهم كمتري داشتند.

© حقوق سایت محفوظ است