۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله جايگاه و نقش دين در انديشه شعري ملك الشعراي بهار که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۸۰ در دانشکده ادبيات و علوم انساني (تهران) از صفحه ۱۲۵ تا ۱۴۰ منتشر شده است.
نام: جايگاه و نقش دين در انديشه شعري ملك الشعراي بهار
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ملك الشعراي بهار
مقاله دين
مقاله شعر
مقاله سياست
مقاله اجتماع
مقاله اخلاق
مقاله انتقاد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اكبري منوچهر
جناب آقای / سرکار خانم: زرقاني سيدمهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اين مقاله به بررسي انديشه ديني بهار در ديوان اشعارش مي پردازد. ابتدا در باره ابعاد سه گانه شخصيت او مطالبي ذکر شده و سپس به بررسي اشعاري پرداخته ايم که به نحوي در بردارنده انديشه ديني اوست. اين موضوع در سه زمينه بررسي شده است: ۱- اشعاري که در ارتباط با حکومت و حاکمان است. ۲- اشعار انتقادي در دوسطح مردمي و حکومتي. ۳- اشعار اخلاقي و عرفاني.
در نهايت معلوم شده که در انديشه شعري بهار، دين جايگاه برجسته اي دارد و زير بناي نظريات او در باره حکومت، اجتماع و زندگي مبتني بر دينداري و دين مداري است و او دين را براي زندگي فردي و اجتماعي بشر لازم مي داند. دين مداري است و او دين را براي زندگي فردي و اجتماعي بشر لازم مي داند. ضمن اينکه از پاره اي رفتارهاي فردي و اجتماعي دينداران هم انتقاد مي کند و معتقد است بايستي خرافه ها و شائبه هايي را که در طول تاريخ با جوهره دين آميخته شده و با مباني دين مبين اسلام سازگاري ندارد، از دامن دين زدود.

© حقوق سایت محفوظ است