۱۳۹۶-۰۶-۲۷

مقاله جايگاه قانوني دفاتر نظارت شوراي نگهبان در چار چوب نقد و تحليل راي ديوان عدالت اداري که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز ۱۳۸۳ در مدرس علوم انساني از صفحه ۸۵ تا ۱۰۵ منتشر شده است.
نام: جايگاه قانوني دفاتر نظارت شوراي نگهبان در چار چوب نقد و تحليل راي ديوان عدالت اداري
این مقاله دارای ۲۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دفاتر نظارتي
مقاله شوراي نگهبان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حبيب زاده محمدجعفر
جناب آقای / سرکار خانم: حسين زاده جواد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شوراي نگهبان با استناد به اصل ۹۹ قانون اساسي كه نظارت برانتخابات مجلس را بر عهده آن نهاد قرار داده، اقدام به تاسيس دفاتر دائمي نظارت در استانها مي كند. وزارت كشور و برخي استانداران با استناد به ماده ۲۵ قانون انتخابات مجلس، به عنوان مسئولان حسن جريان انتخابات، ضمن اعلام غير قانوني بودن دفاتر مزبور با صدور اطلاعيه و بخشنامه، همكاري با آنان را منع مي كنند. حاصل اين نزاع طرح دعواي شوراي نگهبان در ديوان عدالت اداري است كه در نهايت منجر به صدور دادنامه شماره ۲۲۹ و ابطال اطلاعيه و بخشنامه هاي مزبور مي گردد.
در اين نوشتار، فارغ از جدالهاي سياسي موافقان و مخالفان اقدامات مذكور، تلاش شده است با توجه به آموزه هاي حقوقي و اصول راهبري دادرسي، ادله طرفين تحليل و دادنامه مزبور نقد شود و در نهايت به اين نتيجه رسيده ايم كه راي ديوان داراي اشكالات عديده ماهوي و شكلي است و نيز نمي تواند به عنوان مستندي براي قانوني تصور كردن دفاتر مذكور تلقي شود.

© حقوق سایت محفوظ است