۱۳۹۶-۰۷-۱۴

مقاله توانبخشي گفتاري پس از ترميم شكاف لب و كام که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۸۳ در توانبخشي از صفحه ۵۵ تا ۵۹ منتشر شده است.
نام: توانبخشي گفتاري پس از ترميم شكاف لب و كام
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شكاف لب و كام
مقاله جراحي ترميمي نواقص اندامهاي گفتاري
مقاله تيم درماني در آسيبهاي گفتاري

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شمشادي هاشم
جناب آقای / سرکار خانم: رضايي ناصر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
عليرغم پيدايش روشهاي نوين ترميم بيماران با شکاف لب و کام و يا شکاف کام و يا لب به تنها، بروز اختلال گفتاري بيمار پس از ترميم، دور از انتظار نيست (۲و۱).
از هر هزار تولد، يک نوزاد دچار شکاف کام به تنهايي و يا در هر دو هزار تولد يک نوزاد داراي شکاف توام لب و کام مي باشد. ميزان شيوع اين اختلالات نزد سفيدپوستان قدري بالاتر از سياه پوستان است و در منطقه آسيا با بروز بيشتري، حتي به يک در هر پانصد تولد مي رسد (۳). از آنجا که امکان وجود ساير اختلالات و ناهنجاريها در ميان اين نوزادان وجود دارد، لذا بررسي کامل تاريخچه اي و اخذ معاينات کامل بياني آنها پس از تولد ضروري است. بررسي مسايل ارثي بودن اين ناهنجاريها با توجه به تاريخچه ازدواج هاي خانوادگي و يا احتمال بروز ناهنجاريهاي مشابه در ساير فرزندان نيز ضروري است. بروز شکاف کام به تنهايي، بيشتر از شکاف توام لب و کام بوده که به همراه ساير ناهنجاريهاي ديگر به صورت نشانگان (Syndrome) هستند. لذا بررسي اين گونه بيماران با نشانگاني که تقريبا يک سوم کل بيماران با شکاف کام تنها، را تشکيل مي دهند از ديدگاه هاي مختلف باليني بايستي مورد تاکيد قرار گيرد. شايعترين نشانگان همراه با شکاف کام تنها «نشانگان پير رابين» (Pierr Robin) است که علاوه بر شکاف کام، علايم ديگري چون کوچکي فک تحتاني و بيرون زدگي زبان را به همراه دارند. نحوه شکاف کام تنها در بيماران نشانگاني به شکل V و در بيماران به همراه نشانگان به صورت U مي باشد (۴).
پس از بررسي کامل عمومي نوزاد، وضع تغذيه اي وي از جهت جلوگيري از سو تغذيه، کاهش وزن و عدم رشد جسمي ضروري است. در صورت فراهم بودن کليه شرايط سلامتي، عمل جراحي ترميمي لب و هر دو بخش سخت و نرم کام، در اولين فرصت ممکن صورت مي گيرد (۵). در شرايطي که شکاف لب ناوسيع باشد، مي توان ترميم کام را در سن زير ۶ ماهگي و در صورت همراه بودن با شکاف کام، زير ۱۸ ماهگي، مورد بررسي قرار داد(۳). از آنجا که در عمل جراحي مزبور ميزان قابل توجهي از اعصاب، مخاط، عضلات و قطعات استخواني مورد دستکاري قرار مي گيرد، لذا قبل و پس از ترميم نواقص، کارايي کامل و مناسبي را در اين اجزا نمي توان انتظار داشت. در نواحي آناتوميکي ياد شده، مجموعه اجزا لب و کام که در نواحي خلف دهان، با انقباض عضلات و بالا رفتن، موجب انسداد راه بيني گرديده و يا با شل شدن خود موجب باز شدن راه حلقي و بيني مي شوند دچار اختلال مي گردد. ميزان بروز اينگونه اختلال در ۲۰% از کل بيماران تحت عمل جراحي ترميمي لب و کام ديده مي شود (۴). اختلال مزبور، سبب اختلال عملکرد دريچه کامي – حلقي شده و خود سبب اختلال «پرخيشومي شدگي» (Hypernasality) و يا «کم خيشومي شدگي» (Hyponasality) گفتار مي گردد (۶). لذا در جراحي هاي ترميمي لب و کام، مشاوره و مداخله آسيب شناس گفتار و زبان، از اصولي بسيار با ارزش و مهم تلقي مي گردد. گر چه تبادل نظر و کار گروهي با ساير متخصصين نيز در صورت لزوم، هر کدام از اهميت ويژه اي در تيم درماني اين بيماران نيز محسوب مي گردد.

© حقوق سایت محفوظ است