۱۳۹۵-۰۵-۰۳

مقاله تهيه واکسن کونژوگه پلي ريبوزيل ريبيتول فسفات هموفيلوس آنفلوانزاي تيپ b با پروتئين Keyhole Limpet Hemocyanin و نانوذره Poly lactic-co-glycolic acid و ارزيابي ايمني آن در مدل حيواني که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ارديبهشت ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشكي اراك (ره‌ آورد دانش) از صفحه ۱۰۴ تا ۱۱۲ منتشر شده است.
نام: تهيه واکسن کونژوگه پلي ريبوزيل ريبيتول فسفات هموفيلوس آنفلوانزاي تيپ b با پروتئين Keyhole Limpet Hemocyanin و نانوذره Poly lactic-co-glycolic acid و ارزيابي ايمني آن در مدل حيواني
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آنتي ژن کونژوگه
مقاله هموفيلوس آنفلوانزا
مقاله مننژيت
مقاله واکسن

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ياوري حامد
جناب آقای / سرکار خانم: سيادت سيدداور
جناب آقای / سرکار خانم: شاپوري رضا
جناب آقای / سرکار خانم: شفيعي اردستاني مهدي

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمينه و هدف: امروزه استفاده از نانومواد از پرکاربردترين روش هاي ساخت داروهاي نوين است، اين مواد در افزايش قابليت دسترسي داروها به هدف بسيار مفيدند. هدف از اين مطالعه دستيابي به نانوواکسني ايمونوژن عليه مننژيت ناشي از باکتري هموفيلوس آنفلوانزا است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي، آنتي ژن کونژوگه اي از پلي ريبوزيل ريبيتول فسفات (PRP) هموفيلوس آنفلوانزا و يک مولکول ايمونوژن قوي به نام (Keyhole Limpet Hemocyanin (KLH و نانو ذره اي با قابليت جذب سطحي بالا به نام (Poly lactic-co-glycolic acid (PLGA ساخته شد. جهت بررسي قدرت آنتي ژنيسيته، کونژوگه دو قسمتي و سه قسمتي حاصل به موش هاي آزمايشگاهي نر نژاد SW1 تزريق شد. بدين منظور موش ها به طور تصادفي به پنج گروه تقسيم شدند که به ترتيب PRP، PRP+KLH، PRP-KLH، PRP-KLH-PLGA و PRP-TT را به همراه ادجوانت کامل فروند به صورت درون عضلاني دريافت کردند. در روز ۲۸ بعد از تزريق، خون گيري انجام و نمونه هاي خوني از نظر افزايش تيتر آنتي بادي اختصاصي با تکنيک الايزا مورد مطالعه قرار گرفتند. جهت بررسي ميزان ورود به سلول آنتي ژن توليدي در سلول هاي ايمني از Immune Cell Uptake Assey و تکنيک فلوسايتومتري استفاده شد.
يافته ها: نتايج نشان دادند تيتر آنتي بادي IgG در سرم حيوانات ايمن شده با واکسن هاي کونژوگه افزايش مي يابد. يافته ها هم چنين حاکي از افزايش ورود به سلول کونژوگه سه قسمتي حاوي نانو ذره در سلول هاي ايمني ميزبان است.
نتيجه گيري: نتايج حاصل از اين مطالعه بيان گر اين واقعيت است که آنتي ژن حاوي PLGA به مراتب قدرت جذب و ايمني زايي بيشتري داشته و مي تواند واکسن قوي تري عليه مننژيت هموفيلوسي باشد.

© حقوق سایت محفوظ است