۱۳۹۵-۰۲-۰۱

مقاله تمايز سلول هاي بنيادي پرتوان به سلول هاي اپيتليوم رنگدانه دار شبكيه چشم، راهكاري براي درمان بيماري هاي تخريب شبكيه (مقاله مروري) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاييز و زمستان ۱۳۹۲ در حكيم سيد اسماعيل جرجاني از صفحه ۱ تا ۱۶ منتشر شده است.
نام: تمايز سلول هاي بنيادي پرتوان به سلول هاي اپيتليوم رنگدانه دار شبكيه چشم، راهكاري براي درمان بيماري هاي تخريب شبكيه (مقاله مروري)
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سلول اپيتليوم رنگدانه دار شبكيه
مقاله بيماري هاي تخريب شبكيه
مقاله سلول هاي بنيادي پرتوان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پرويني مريم
جناب آقای / سرکار خانم: پريور كاظم
جناب آقای / سرکار خانم: جوان محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سلول هاي بنيادي پرتوان، به عنوان سلول هايي با قابليت خودنوزايي و تمايز به انواع رده هاي سلولي خاص، در مطالعات پزشكي ترميمي بسيار مورد توجه قرار گرفته اند. در مورد ترميم تخريب بيماري هاي چشمي نيز، تمايز سلول هاي اپيتليوم رنگدانه دار شبكيه از سلول هاي بنيادي پرتوان در دهه هاي اخير اهميت زيادي پيدا كرده است؛ زيرا عدم عملكرد صحيح اين سلول ها عامل اصلي بروز بيماري هاي تخريب چشمي از جمله تخريب ماكولاي وابسته به سن است. ميليون ها نفر در سراسر دنيا از اين بيماري رنج مي برند. به منظور بازگرداندن سلول هاي تخريب شده و در نهايت بهبود بينايي، مطالعات متعددي در جهت استفاده از سلول هاي بنيادي پرتوان، تمايز آن ها به سلول هاي اپيتليوم رنگدانه دار شبكيه و در نهايت كاربرد آن ها در سلول درماني انجام شده است. بر اين اساس بسياري از محققين تلاش كرده اند تا سلول هاي اپيتليوم رنگدانه دار شبكيه اي با كارآيي بالا توليد كنند، به طوري كه بعد از عمل پيوند، عملكرد مناسبي را در كنار سلول هاي ميزبان نشان دهند. در اين مطالعه مروري، اهميت و نقش سلول هاي اپيتليوم رنگدانه دار شبكيه و همچنين مطالعات صورت گرفته در زمينه توليد اين سلول ها در شرايط آزمايشگاهي بررسي گرديده است.

© حقوق سایت محفوظ است