۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله تقدير و سرنوشت در ادبيات فارسي و تاثير آن بر فرهنگ مردم ايران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۸۲ – بهار ۱۳۸۳ در دانشکده ادبيات و علوم انساني (تهران) از صفحه ۱۲۹ تا ۱۵۰ منتشر شده است.
نام: تقدير و سرنوشت در ادبيات فارسي و تاثير آن بر فرهنگ مردم ايران
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تقدير
مقاله قضا
مقاله اسباب
مقاله بهانه تراشي
مقاله تسليم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: كرمي محمدحسين

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اگر براي نمونه يكصد نفر از مردم جامعه را با خاستگاهها، شغلها، تحصيلات و تعلقات مختلف فرهنگي و اجتماعي انتخاب كنيم و از آنها درباره تقدير پرسش نماييم، هر كدام پاسخي متفاوت خواهد داد. اما نتيجه همه پاسخها اين است كه كارهاي خارج از اراده يا بر خلاف ميل آنها تقدير خوانده مي شود. آيا بيشتر اموري كه به تقدير نسبت مي دهيم، نوعي بهانه تراشي و مسووليت گريزي نيست؟
نويسنده مقاله، در آغاز تبركا آمار واژه هاي گوناگون ماده «قدر» را، در قرآن كريم ارايه نموده و ضمن بيان نمونه آياتي كه حاكي از سلطه تقدير بر جهان است، متقابلا به بيان آياتي كه بر تلاش و كوشش انسان ارج مي نهد، پرداخته است و پس از تعريف لغوي و اصطلاحي تقدير، به نقش اسباب در انجام امور پرداخته، و نشان داده است كه بسياري از امور منتسب به تقدير، قضا و قدر، روزگار و فلك، به خاطر نداشتن تعريف صحيح از تقدير، نشناختن روابط حاكم بر جهان و نشناختن يا استفاده ناصحيح از اسباب است. سپس دلايل تداوم تقديرگرايي و نقش ادبيات در اين زمينه مورد بحث قرار گرفته، و در پايان زيانها يا احيانا فوايد اعتقاد جزمي به تقدير را متذكر شده است.

© حقوق سایت محفوظ است