۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله تغييرات عمودي صورت به دنبال درمانهاي ارتدنسي به روش Edgewise همراه با كشيدن دندان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۸۳ در مجله دندانپزشکي (دانشگاه علوم پزشکي تهران) از صفحه ۵۶ تا ۶۳ منتشر شده است.
نام: تغييرات عمودي صورت به دنبال درمانهاي ارتدنسي به روش Edgewise همراه با كشيدن دندان
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ارتفاع صورت
مقاله كشيدن دندان
مقاله روش Edgewise

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: هروي فرزين
جناب آقای / سرکار خانم: صحافيان شهرزاد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بيان مساله: كشيدن دندان در درمانهاي ارتدنسي رواج بسيار دارد و بيشتر متخصصان عقيده دارند كه با كشيدن دندان مي توان بر ظاهر صورت بيمار تاثير گذاشت.
هدف: مطالعه حاضر با هدف بررسي تغييرات عمودي صورت در درمانهاي ارتدنسي به دنبال كشيدن دندان انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه مداخله اي قبل و بعد ۳۰ بيمار با مال اكلوژن كلاس I پس از جهش رشدي كه با كشيدن چهار دندان پرمولر اول و به روش Edgewise توسط يك متخصص ارتدنسي واحد درمان شده بودند، انتخاب شدند. سفالوگرام جانبي اين بيماران پيش و پس از درمان ارتدنسي بررسي و با هم مقايسه شدند و تغييرات عمودي صورت و دندانهاي آنها مورد مطالعه قرار گرفت.
يافته ها: ابعاد قدامي و خلفي صورت، در طي درمان افزايش يافت. دندانها با وجود استفاده حداقل از الاستيك هاي بين فكي، دچار اكستروژن شدند و بيشترين تغيير در ابعاد صورتي در يك سوم تحتاني قسمت قدامي صورت بود. در بيماراني كه پيش از درمان صورت بلندتري داشتند، اكستروژن مولرهاي پايين و افزايش شيب پلن منديبولر بيشتر بود.
نتيجه گيري: كشيدن دندان در درمانهاي ارتدنسي نمي تواند ضامن كاهش و يا حتي عدم افزايش ارتفاع صورت باشد؛ بخصوص در بيماران داراي صورت بلند، خودداري از اعمال نيروي اكستروزيو ضروري مي باشد.

© حقوق سایت محفوظ است