۱۳۹۶-۰۶-۲۶

مقاله تصويرهاي قرآني در آثار منظوم جامي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۸۰ در دانشکده ادبيات و علوم انساني (تهران) از صفحه ۷۱ تا ۸۲ منتشر شده است.
نام: تصويرهاي قرآني در آثار منظوم جامي
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله قرآن
مقاله تصويرسازي
مقاله جامي

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رادمنش سيدمحمد
جناب آقای / سرکار خانم: مهرآوران محمود

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
يکي از منابع غني که ادب فارسي بسيار از آن بهره گرفته، قرآن کريم است. شاعران و نويسندگان ما به صورتهاي مختلف از قرآن، تاثير و بهره گرفته اند. شيوه تصوير سازي (ايماژ) و بهره گيري از صور خيال قرآن، يکي از راههاي غني سازي متون به ويژه در شعر است. عبدالرحمن جامي شاعر بلند آوازه قرن نهم هجري، در آثار منظوم خود – همانند مثنوي مولوي – فراوان از آيات قرآن تاثير پذيرفته است. او در غزلياتش که بيانگر حالات و عشق هاي عرفاني است و در مثنويهاي هفت گانه اش، متاثر از آيات قرآن است.
در اين مقاله سعي بر آن است که در بعضي از زمينه هاي عرفاني و اخلاقي و پندآموزي، ابياتي از اشعار جامي آورده شود که در تصويرها و صحنه سازيها از آيات بهره گرفته است.
شيوه تصويرسازي با تاثير از آيات قرآن، تاکنون کمتر مورد توجه بوده است. اما در اين مقاله ما بيشتر بر آن تاکيد خواهيم کرد و نشان خواهيم داد که جامي در اشعار به ويژه مثنوي هايش حالات، منظره ها و صحنه هاي گوناگوني را با تاثير از آيات قرآن، مجسم کرده است.

مطالب مشابه

© حقوق سایت محفوظ است