۱۳۹۵-۰۱-۰۶

مقاله تشخيص مولکولي ميکروب کلاميدوفيلا پسيتاسي در تلفات و موارد مشکوک به عفونت با اين عامل بيماري زا در طوطي سانان شهر تهران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۱ در ميكروبيولوژي دامپزشكي (پژوهشنامه دامپزشكي گرمسار) از صفحه ۳۱ تا ۳۸ منتشر شده است.
نام: تشخيص مولکولي ميکروب کلاميدوفيلا پسيتاسي در تلفات و موارد مشکوک به عفونت با اين عامل بيماري زا در طوطي سانان شهر تهران
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلاميدوفيلا پسيتاسي
مقاله طوطي سانان
مقاله واکنش زنجيره اي پليمراز آشيانه اي
مقاله تهران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شريعت نژاد مظاهر
جناب آقای / سرکار خانم: حق بين نظرپاك هادي
جناب آقای / سرکار خانم: شيخي نريمان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ميکروب کلاميدوفيلا يک ارگانيسم مشابه با باکتري هاي گرم منفي و داخل سلولي است که در خانواده کلاميدياسه قرار دارد. در اين خانواده گونه هاي مختلفي از کلاميدوفيلا قرار دارند که قادرند ميزبان هاي خود را آلوده نمايند. گونه ايجاد کننده بيماري در پرندگان، کلاميدوفيلا پسيتاسي است که در انسان هم منجر به بروز بيماري مي شود. انتقال بيماري از طريق تماس با پرندگان آلوده و خصوصا پرندگان خانواده طوطي سانان و يا ترشحات و وسائل آلوده مي باشد. هدف کلي از اين مطالعه، تشخيص مولکولي ميکروب کلاميدوفيلا پسيتاسي در بين پرندگان خانواده طوطي سانان مشکوک به حضور کلاميدوفيلا پسيتاسي در آنها در شهر تهران و با استفاده از روش واکنش زنجيره پليمراز آشيانه اي مي باشد. در اين بررسي سوآب مدفوعي از ۲۳ نمونه طوطي مشکوک به همراه سو آب کلواک از ۷ نمونه لاشه مشکوک به حضور کلاميدوفيلا پسيتاسي گرفته شد. نمونه ها تا زمان استخراج در دماي ۲۰- درجه سانتيگراد نگهداري شدند. روش استخراج DNA با استفاده از فيلترهاي سيليکا صورت گرفت و در ادامه با استفاده از روش واکنش زنجيره پليمراز آشيانه اي و بر اساس ژن ۱۶S rRNA مورد آزمايش قرار گرفت. نتايج بدست آمده شامل ۱۰ مورد مثبت از بين ۳۰ نمونه مورد بررسي بود. با توجه به نتايج حاصل از اين تحقيق، اهميت آموزش افراد نگهداري کننده از طوطي در جهت حفظ سلامت حيوان و پيشگيري از ابتلاي انسان مشخص مي شود.

© حقوق سایت محفوظ است